HIS Radeon HD 5570 Silence 1024MB DDR3

AMD w chwili obecnej ma bardzo bogatą ofertę kart graficznych dla każdego z segmentów rynku. Dziś zaprezentuję Wam tani układ, którego brakowało w naszym aktualnym zestawieniu GPU.
HIS Radeon HD 5570 Silence 1024MB DDR3

Radeon HD 5570 został wyposażony w ten sam układ graficzny który jest wykorzystywany w mocniejszych Radeonach HD 5670. Jedyne różnice między oboma produktami to częstotliwość pracy rdzenia oraz pamięci karty. W przypadku tych drugich warto również wspomnieć iż na PCB Radeona HD 5570 zostały umieszczone słabsze moduły GDDR3, a na mocniejszym HD 5670 znajdziemy GDDR5.

Pozostała część konfiguracji jak już wspomnieliśmy wyżej jest identyczna. Radeon HD 5570 ma zatem  do dyspozycji 400 jednostek cieniujących oraz 20 jednostek teksturujących. Mimo różnic w kościach pamięci w obu wspomnianych wyżej kartach zastosowana została 128-bitowa szyna danych.

Prezentowany dziś produkt firmy HIS od referencyjnego produktu AMD odróżnia jedynie układ chłodzenia. W przypadku standardowej karty do dyspozycji otrzymujemy mały aluminiowy radiator połączony z hałaśliwym wentylatorem. Na karcie HIS’a należącej do serii Silence wspomniany wcześniej układ chłodzenia zastąpiony został przez masywny radiator. Dzięki jego zastosowaniu karta stała się bezgłośna, natomiast same temperatury ucierpiały nieznacznie. W czasie pracy w trybie 2D radiator utrzymywał temperaturę 49-50 stopni Celsjusza, natomiast po obciążeniu go grą wartość ta szybko rosła do około 78 stopni.

W opakowaniu oprócz samej karty graficznej oraz sterowników umieszczonych na płycie znajdziemy dodatkowo przejściówki ze śledzi normalnych na low-profile. Dzięki nim, pasywnemu chłodzeniu, natywnemu wyjściu HDMI oraz obsłudze dźwięku 7.1 karta ta idealnie nadaje się do komputerów media center.

Jeżeli zastanawiacie się czy można na niej pograć w nowe gry to odpowiedź brzmi nie! Przykładowo w rozdzielczości 1280×1024 prezentowany dziś HIS jest w stanie wyświetlić nam średnio 20 fps. Według mnie jest to zdecydowanie za mało aby można było mówić o płynnym graniu. Nie takie są nasze oczekiwania względem produktu za około 340 zł.

Na wykresach przedstawiliśmy część z dość obszernego grona zgromadzonych wyników, natomiast po pełne ich zestawienie zapraszamy Was na stronę z rankingami. Tam też będziecie mieli możliwość samodzielnego porównania dowolnie wybranych produktów.

HIS Radeon HD 5570 Silence 1024MB DDR3 mimo dużej pojemności pamięci nie jest kartą do grania. Zdecydowanie ciekawszym dla niej zajęciem jest natomiast praca w komputerze HTPC w którym sprawdzi się wybornie dzięki bezgłośnemu układowi chłodzenia, natywnemu HDMI z obsługą dźwięku 7.1 a także śledziom low-profile.

Grzegorz Glonek