LG N1T1DD1

LG N1T1DD1 demonem szybkości nie jest, ale jego wyniki są przyzwoite. Choć ze względu na ubogie możliwości konfiguracji praw użytkowników nie nadaje się do zastosowań profesjonalnych, to z powodzeniem sprawdzi się w domu. Oparty na AJAX-ie interfejs użytkownika ułatwia i usprawnia konfigurację.
LG N1T1DD1

LG może się pochwalić dość niskim zużyciem energii.

LG może się pochwalić dość niskim zużyciem energii.

Urządzenie wyposażono w jednogigahercowy procesor, 128 MB pamięci RAM i dysk twardy o pojemności 1TB. Kontrolę nad sprzętem sprawuje wbudowana dystrybucja Linuksa. Jako, że nie ma możliwości montażu większej ilości dysków, nie ma też mowy o jakiejkolwiek macierzy RAID. Można za to wypalić kopię danych na wbudowanej nagrywarce DVD, można też utworzyć kopię określonych danych w innym folderze, ale wciąż w obrębie jednego fizycznego dysku. Zabezpiecza to przed przypadkowym usunięciem, ale już nie przed awarią sprzętu. W testowanej wersji oprogramowania nie było też opcji szyfrowania danych.

Pobór energii w trybie oszczędzania pozwala nazwać sprzęt energooszczędnym.

Pobór energii w trybie oszczędzania pozwala nazwać sprzęt energooszczędnym.

Słabo wypada możliwość konfiguracji dostępu do urządzenia. Nie ma bowiem rozdziału na użytkowników korzystających z SMB i FTP. Każde konto ma możliwość dostępu z wykorzystaniem obydwu protokołów. Widoczne dla użytkownika foldery wybieramy z listy dostępnych. Jest też opcja wyboru praw do odczytu i zapisu danych, ale zabrakło tak podstawowej rzeczy jak quota.

Choć LG nie jest demonem szybkości, to dobrze radzi sobie z przesyłaniem danych...

Choć LG nie jest demonem szybkości, to dobrze radzi sobie z przesyłaniem danych…

Na duży plus zasługuje funkcjonalność wbudowanej nagrywarki DVD. W trybie pracy NAS, po włożeniu płyty w sieci pojawia się kolejny udział z jej zawartością (podobnie jak w przypadku podłączenia przez USB dodatkowego dysku lub pendrive-a). Jeśli przestawimy tryb pracy na ODD, urządzenie będzie pracować jak zwykły napęd optyczny, który można podłączyć do komputera przez interfejs USB.

Obsługa DLNA oraz iTunes pozwala na współdzielenie w sieci multimediów. Klient  BitTorrent pozwala natomiast na pobieranie takowych z sieci. I tu ważna uwaga, nie ma potrzeby wgrywania ściągniętego na komputer lokalny pliku.torrent, wystarczy wskazać jego lokalizację w sieci.

...i to w obydwu kierunkach.

…i to w obydwu kierunkach.

Choć do profesjonalnych zastosowań urządzenie LG może nie wystarczyć, to użytkownicy domowi powinni być w pełni usatysfakcjonowani jego możliwościami. Choć w porównaniu z konkurencją głośność urządzenia nie jest duża to da się je usłyszeć zwłaszcza podczas odczytu lub kasowania danych. Korzystnie wypada natomiast pomiar zużycia energii. Podczas pracy zużywa niewiele ponad 12 W. Atutem jest też cena. Urządzenie wraz z dyskiem kosztuje około 800 zł.

Grzegorz Bziuk