M86 ostrzega przed nową wersją Zeusa

Na początku zeszłego miesiąca doszło do kradzieży miliona dolarów z brytyjskich kont bankowych. Wszystkiemu winna jest nowa wersja trojana o nazwie Zeus.

M86 jest firmą zajmującą się kompleksowymi rozwiązaniami ochrony sieci. Pracownicy ostrzegają przed trojanem Zeus. Twierdzą, że: „nigdy nie widzieli tak wyrafinowanego i niebezpiecznego zagrożenia”.

Zeus v3 okradł ponad 3000 kont bankowych nieznanego, brytyjskiego banku. Trojan zarażał komputer, a następnie czekał w stanie uśpienia, aż użytkownik zaloguje się do banku. Jeżeli na koncie było więcej niż 800 funtów, trojan przesyłał pieniądze na tzw. „konto słupa”.

Konta słupa obsługiwane są przez niczego nie podejrzewających ludzi. Najęci są przez oszustów, którzy podszywają się pod pracodawców. Po przelaniu pieniędzy na konto, „pracodawcy” proszą o przetransferowanie pieniędzy poprzez  instytucje zajmujące się przekazami np. Western Union.

Cała procedura opisana jest na schemacie powyżej.

Źródło: M86 Security
Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.