Microsoft jeszcze dziś załata groźną lukę w Windows

Jeszcze dziś w usłudze Windows Update pojawi się poprawka, która likwiduje krytyczną usterkę w systemach Windows, która pozwala na przejęcie atakowanego komputera w sposób zaiste banalny.

Luka, o której już ostrzegaliśmy, znajduje się w module Windows Shell, który przetwarzając pliki skrótów (.lnk) wykonuje o wiele więcej, niż powinien. Przez co wystarczy umieścić pendrive’a z odpowiednio spreparowanym skrótem a następnie obejrzeć jego zawartość w Eksploratorze Windows. Ten, generując miniatury ikon, przetworzy zawarty w nich złośliwy kod. Jak twierdzi Microsoft, na razie nie odnotowano masowych infekcji. Problem jest jednak bardzo poważny, dlatego jeszcze dziś ukaże się uaktualnienie. Warto pamiętać, że zazwyczaj gigant z Redmond publikuje łatki dopiero w tzw. Patch Tuesday, czyli w drugi wtorek każdego miesiąca. Usterka jest jednak na tyle poważna, że Microsoft postanowił nie zwlekać. Zwłaszcza, że dotyczy ona systemów Windows XP i wszystkich nowszych.

0
Źródło: Neowin.net
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.