Optoma EX536

Optoma EX536 to projektor DLP, któremu można zarzucić pewne braki, generalnie jest to jednak całkiem dobry produkt dla niezbyt wymagających użytkowników. Ma przeciętne wymiary i waży 2,3 kg. Podstawowa rozdzielczość wynosi XGA (1024×768), co jest dzisiaj standardem, chociaż najtańsze projektory wciąż oferują rozdzielczość SVGA (800×600). Zestaw złączy obejmuje tylko podstawowe wejścia, zabrakło HDMI czy DVI, które zapewniają najlepszą jakość obrazu. Wbudowany głośniki monochromatyczny ma moc 2 W. W zestawie z projektorem znajdują się kabel D-Sub oraz torba. Pilot zdalnego sterowania to standardowy model Optomy, z tym że przyciski odpowiedzialne za sterowanie myszą nie mają przypisanych żadnych funkcji, a to z powodu braku możliwości podłączenia komputera przez złącze USB.
Optoma EX536

Jasność projektora Optoma jest co najwyżej przeciętna.

Jasność projektora Optoma jest co najwyżej przeciętna.

Przejrzyste menu OSD udostępnia duże możliwości regulacji koloru, m.in. niezależną regulację składowych RGB oraz CMY. Użytkownik ma do dyspozycji pięć predefiniowanych profili obrazu, w tym tryb sRGB, oraz trzy ustawienia temperatury barw. Za wadę należy uznać wyświetlanie stosunkowo niewielkiego obrazu, co zmusza użytkownika do znacznego oddalania projektora od ekranu, bo zoom optyczny to praktycznie pomijalne 1,1×.

Wszystkie porównywane projektory wyświetlają obraz o wysokim kontraście.

Wszystkie porównywane projektory wyświetlają obraz o wysokim kontraście.

Zmierzona średnia jasność jest przeciętna (ok. 722 ANSI lm), natomiast współczynnik kontrastu ma wysoką wartość (1667:1). Równomierność oświetlenia jest dość niska, ledwo przekracza 88%. W trybie normalnym wentylator chłodzący lampę jest dość głośny, ale zauważalnie cichnie w trybie ekonomicznym. Warto pochwalić szybkie wyłączanie urządzenia. Po naciśnięciu wyłącznika wyświetlane jest odliczanie w dół od dziesięciu, a następnie jeszcze przez kilkanaście sekund wentylator pracuje na wysokich obrotach, po czym można odpiąć kabel zasilający. Cały proces trwa zatem dwadzieścia kilka sekund, a nie 10, jak deklaruje producent, niemniej jednak jest to bardzo krótko.

Wszystkie porównywane projektory są głośne w trybie normalnym.

Wszystkie porównywane projektory są głośne w trybie normalnym.

Jest to raczej przeciętny projektor XGA, przeznaczony głównie do prezentacji. Brak cyfrowych wejść wideo, np. HDMI, można uznać za wadę, jeżeli użytkownik chciałby używać tego modelu do wyświetlania filmów z odtwarzacza DVD lub Blu-ray.

Marek Grzybowski