PLANET NAS-7102

Jeśli poszukujemy dysku sieciowego do użytku domowego jednym z głównych kryteriów wyboru jest cena. Do laboratorium trafiła relatywnie niedroga kieszeń NAS firmy PLANET. Sprawdziliśmy czy jest warta swojej ceny.
PLANET NAS-7102

Model NAS-7102 nie został wyposażony w żaden dysk, trzeba więc takowy dokupić oddzielnie. Maksymalna obsługiwana pojemność to 2TB. Aby korzystać z funkcji serwera NAS partycja musi być sformatowana jako FAT32.

PLANET może się pochwalić niskim zużyciem energii zarówno podczas pracy...

PLANET może się pochwalić niskim zużyciem energii zarówno podczas pracy…

Urządzenie zostało wyposażone w dwa złącza USB, (jedno działa w trybie host). Poprzez znajdujący się w komplecie kabel można podłączyć kieszeń bezpośrednio do komputera. Niestety nie jest możliwa jednoczesna praca jako dysk USB oraz sieciowy. Drugi port służy do podłączenia drukarki.

... jak i w trybie oszczędzania energii.

… jak i w trybie oszczędzania energii.

Funkcjonalność wbudowanego serwera SAMBA i FTP nie pozwala ustalenie quoty dla konkretnych użytkowników. Można jedynie określić dostęp do poszczególnych katalogów oraz zezwolenia odczytu i zapisu. Bardzo prosty w obsłudze jest za to klient BitTorrent. Wystarczy załadować do urządzenia plik.torrent, a reszta odbędzie się automatycznie.

Prędkość przesyłania danych nie jest jednak najlepsza ani z urządzenia na dysk lokalny...

Prędkość przesyłania danych nie jest jednak najlepsza ani z urządzenia na dysk lokalny…

Jeśli posiadamy dużą kolekcję multimediów i chcielibyśmy udostępnić je na przykład konsolom do gier, do dyspozycji mamy funkcję serwera multimediów zgodnego z DLNA oraz iTunes.

Do zalet urządzenia trzeba zaliczyć niski pobór energii. Nawet podczas wytężonej pracy zużycie nie przekraczało wartości 10,1 W. Taka wartość to zasługa między innymi braku wentylatora. Zrezygnowano z niego na rzecz metalowej obudowy, która działa jak radiator.

... ani z dysku lokalnego do sieci. Wynik jest dość przeciętny.

… ani z dysku lokalnego do sieci. Wynik jest dość przeciętny.

Patrząc na możliwości i wygodę obsługi PLANET NAS-7102 (spartańskie menu) można by się zastanowić czy nie warto wydać trochę więcej i nabyć np. sprzęt QNAP czy Synology. Tańsze modele tych producentów dają lepsze transfery niż PLANET, więcej opcji konfiguracji a różnica w cenie nie jest aż tak porażająca.

Grzegorz Bziuk