QNAP TS-239 Pro II

archiwum
QNAP TS-239 Pro II to urządzenie z przeznaczeniem głównie dla małych firm, choć równie dobrze sprawdzi się w domu. Istnieje możliwość zamontowania dwóch dysków 2,5 lub 3,5 cala o maksymalnej pojemności 2TB każdy. Dzięki gigabitowym portom LAN, procesorowi Intel Atom 1,66 GHz oraz 1 GB pamięci RAM

Produkty z logo QNAP plasują się w czołówce naszego zestawienia. Wszystko dzięki szybkości ich działania, dostępnym funkcjom i łatwości obsługi. Dzięki opartemu na AJAX-ie interfejsowi użytkownika dostępnemu w wielu językach, nawet mało doświadczeni użytkownicy nie powinni mieć problemów z ich konfiguracją.

Pod względem zużycia energii QNAP nie wypada najlepiej, choć zdecydowanie lepiej niż wersja poprzednia.

Pod względem zużycia energii QNAP nie wypada najlepiej, choć zdecydowanie lepiej niż wersja poprzednia.

Model TS-239 Pro II wyposażono w procesor Intel Atom o zegarze 1,66 GHz oraz jeden gigabajt pamięci RAM. Użytkownik może zamontować maksymalnie dwa dyski 2,5 lub 3,5 cala o pojemności 2 TB każdy. W tej konfiguracji istnieje możliwość konfiguracji macierzy RAID 1 lub 0. Pozwala to odpowiednio na zwiększenie bezpieczeństwa danych (kopia jeden do jednego) lub zwiększenie wydajności urządzenia (dzielenie zapisu i odczytu między dwa dyski). Wadą drugiego rozwiązania jest ryzyko utraty danych w przypadku awarii jednego z dysków.

Także w trybie oszczędzania energii pobór prądu jest dość wysoki.

Także w trybie oszczędzania energii pobór prądu jest dość wysoki.

Jeśli zależy nam na szybkim backupie danych z podłączonego przez USB urządzenia do NAS (lub odwrotnie) wystarczy, że wcześniej skonfigurujemy odpowiednie opcje w menu (źródło, folder docelowy). Potem wystarczy wcisnąć znajdujący się na przednim panelu przycisk a reszta odbędzie się automatycznie.

Pod względem wydajności TS-239 Pro II trzyma się na bardzo dobrym poziomie.

Pod względem wydajności TS-239 Pro II trzyma się na bardzo dobrym poziomie.

Oprócz funkcji magazynu plików QNAP oferuje znacznie więcej. Do każdego z dostępnych pięciu portów USB możemy podłączyć drukarkę lub kamerę internetową i wykorzystać urządzenie jako serwer wydruku lub stację monitoringu. Dla użytkowników domowych bardziej przydatne okażą się dwie inne funkcje. Download Station pozwala na korzystanie z sieci BitTorrent. Wystarczy wskazać link do ściągnięcia a TS-239 Pro II zajmie się resztą. Multimedia Station wraz z UPnP Media Server dają natomiast możliwość udostępniania plików multimedialnych innym odbiorcom w sieci (komputerom, konsolom do gier).

Wydajność urządzenia jest bardzo dobra, wzrost przepustowości w porównaniu z poprzednią wersją TS-239 Pro to prawie 30 MB/s. Plasuje to wersję Pro II w czołówce zestawienia.

Wyniki podczas kopiowania danych do sieci wypadły wręcz rewelacyjnie.

Wyniki podczas kopiowania danych do sieci wypadły wręcz rewelacyjnie.

Małe firmy, które potrzebują funkcjonalności serwera WWW z obsługą MySQL lub serwera poczty również znajdą w tym modelu odpowiednie rozwiązanie. Szybkość działania urządzenia pozwala na uruchomienie na nim niewymagających serwisów.

Prócz niezaprzeczalnych zalet nie obyło się niestety bez zgrzytu w postaci ceny. Użytkownicy domowi zapewne wybiorą tańsze rozwiązania. Warto bowiem zaznaczyć, że prawie 2200 zł, jakie trzeba zapłacić za ten sprzęt nie obejmuje ceny dysków twardych, które trzeba dokupić osobno.

Grzegorz Bziuk

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.