Groźny wężyk na Androida

Trojan namierzy każdy ruch użytkownika systemu Android

Symantec potwierdza informacje, że w grze Tapsnake na system operacyjny Google Android został ukryty trojan, który może śledzić każdy ruch użytkownika.

Tapsnake to kolejna odsłona popularnej na telefonach gry „wężyk”, która jednak jest znacznie bardziej niebezpieczna, niż jej poprzedniczki. Podczas grania, uaktywnia się bowiem ikonka „satelity” w systemie Android, co oznacza, że aplikacja korzysta z danych GPS. Ukryty w aplikacji trojan, przesyła następnie owe dane na zdalny serwer, umożliwiając innej osobie śledzenie lokalizacji smartfona bez wiedzy i pozwolenia użytkownika. Jest to zatem kolejny, bardziej niebezpieczny trojan dla systemu Android, niż pierwszy szkodnik, odkryty nieco ponad tydzień temu.

Aby wymiana informacji między telefonami mogła się odbyć, osoba szpiegująca musi zainstalować na swoim smartfonie aplikację „GPS Spy”. Trojan kolekcjonuje dane z GPS-u co 15 minut, które następnie są pobierane przez w/w aplikację na urządzenie atakującego. Dalej wykorzystywana jest darmowa usługa App Engine, dzięki której dane wyświetlane są jako lokalizacja na mapach Google’a.

Google jeszcze nie ustosunkowało się do powstałego problemu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.