Vivitek D510

Vivitek D510 stosunkowo niewielki i lekki (1,9 kg) projektor DLP o estetycznym wyglądzie – obudowa wykonana jest z błyszczącego plastiku w białym kolorze. Podstawowa rozdzielczość to skromne, jak na dzisiejsze standardy, SVGA (800×600), co można uznać za wadę, ale wiążę się z nią niska cena urządzenia. Godne uwagi jest wejście HDMI umożliwiające bezproblemowe podłączenie odtwarzacza Blu-ray lub DVD. Wbudowany głośniki monochromatyczny ma moc jedynie 1 W, a więc nie jest zbyt użyteczny. W zestawie z projektorem znajdują się kabel D-Sub oraz torba. Pilot zdalnego sterowania jest bardzo mały, zasilany baterią typu “pastylka”. Naszym zdaniem jest mało wygodny i łatwo go zgubić, przez co jego niewielkich wymiarów nie można w żaden sposób uznać za zaletę.
Vivitek D510

Projektor Vivitek D510 cechuje niska jasność obrazu.

Projektor Vivitek D510 cechuje niska jasność obrazu.

Menu OSD jest dość przejrzyste, pod względem graficznym identyczne jak we wszystkich innych modelach Viviteka. Użytkownik ma do dyspozycji sześć predefiniowanych trybów obrazu, w tym sRGB oraz trzy wartości temperatury kolorów. Można również skorygować kolor ściany służącej jako ekran w czasie projekcji. Dostępne opcje to jasnożółty, różowy, jasnozielony, niebieski i tablica. Jedną z coraz popularniejszych funkcji jest projekcja obrazu 3D (stereoskopowa), przy czym wymagane są odpowiednie okulary migawkowe.

Obraz wyświetlany przez projektor Vivitek D510 ma co najwyżej przeciętny kontrast.

Obraz wyświetlany przez projektor Vivitek D510 ma co najwyżej przeciętny kontrast.

Zmierzona średnia jasność jest niska (479 ANSI lm), a współczynnik kontrastu ma raczej przeciętną wartość (853:1). Równomierność oświetlenia nie zachwyca, nieco przekracza 84%. Zarówno w trybie normalnym, jak ekonomicznym poziom hałasu generowanego przez wentylator chłodzący lampę jest przeciętnie wysoki. Oczywiście w trybie ekonomicznym jest trochę ciszej, lecz z powodu niskiej jasności nie jest on polecany do projekcji w nie najlepiej zaciemnionych pomieszczeniach.

W trybie normalnym porównywane projektory są przeciętnie głośne.

W trybie normalnym porównywane projektory są przeciętnie głośne.

Najważniejsze zalety tego projektora to przede wszystkim stosunkowo niska cena, obecność wejścia HDMI i możliwość wyświetlania obrazu 3D (potrzebne są specjalne okulary). Z drugiej strony parametry obrazu są zauważalnie gorsze niż w porównywalnych modelach takich producentów jak Dell czy Optoma.

Marek Grzybowski