Epson AcuLaser M1200

Monochromatyczna drukarka laserowa Epson o oznaczeniu AcuLaser M1200 to jeden z najprostszych modeli tego producenta. Jest niedroga i niezbyt rozbudowana, lecz w sumie jej gabaryty nie należą do najmniejszych. Po rozłożeniu podajnika i odbiornika jej głębokość przekracza 40 cm, a wysokość zbliża się do tej wartości. Waga wynosi 6 kg wraz z materiałami eksploatacyjnymi.
Epson AcuLaser M1200

Prędkość druku tekstu jest co najwyżej przeciętna we wszystkich porównywanych drukarkach.

Prędkość druku tekstu jest co najwyżej przeciętna we wszystkich porównywanych drukarkach.

Na panelu przednim nie ma wyświetlacza, co nie powinno dziwić w przypadku niedrogiej drukarki mono. Znajdują się tam jedynie dwie diody. Brak jakiegokolwiek przycisku uniemożliwia m.in. wydrukowanie strony testowej pokazującej stan materiałów eksploatacyjnych. Zestaw złączy obejmuje USB 2.0 oraz obecnie już rzadko używany port równoległy (IEEE 1284). Na bocznej ściance znajduje się wyłącznik, który całkowicie odcina dopływ prądu. Warto z niego często korzystać, bo drukarka nie jest zbyt energooszczędna – w trybie uśpienia pobór mocy wynosi aż 7 W.

Poziom hałasu podczas drukowania jest przeciętny.

Poziom hałasu podczas drukowania jest przeciętny.

Drukarkę wyposażono w tacę mieszczącą 150 arkuszy papieru, zabrakło jednakże podajnika uniwersalnego. Odbiornik papieru ma pojemność 100 kartek.

Prędkość druku grafiki nie należy do najwyższych w przypadku drukarki Epson.

Prędkość druku grafiki nie należy do najwyższych w przypadku drukarki Epson.

Koszty druku są wysokie, a przyczynia się do tego stosunkowo wysoka cena tonera o wydajności standardowej (1800 str.) lub podwyższonej (3200 str.) Toner startowy wystarcza na ok. 900 str. Po ok. 20000 wydruków trzeba wymienić bęben światłoczuły.

Produkt Epsona nie jest zbyt energooszczędny - pobór mocy w trybie uśpienia należy uznać za wysoki.

Produkt Epsona nie jest zbyt energooszczędny – pobór mocy w trybie uśpienia należy uznać za wysoki.

W trybie gotowości urządzenie jest wyraźnie słyszalne, co można uznać za wadę.

Jakość druku można określić jako przeciętną. Z jednej strony małe czcionki nie mają postrzępionych krawędzi, a cienkie linie są prawidłowo wydrukowane. Z drugiej na jednolitych powierzchniach widać wyraźne zatrudnienia. Drukarka nie należy do zbyt szybkich, jednak prędkość druku jest niezła jak na tak niedrogie urządzenie.

Marek Grzybowski