Google też będzie musiało proponować swoim użytkownikom alternatywne wyszukiwarki?

Google winne sugerowania, że skazany gwałciciel jest gwałcicielem

Google zostało oskarżone o zniesławienie przestępcy seksualnego i proces przegrało. Poszło o sugerowanie słowa "gwałciciel" po wpisaniu w wyszukiwarkę nazwiska powoda.

Zdaniem francuskiego sądu, skazany przestępca seksualny został zniesławiony przez wyszukiwarkę Google. Łączyła ona jego tożsamość z wyrażeniami „gwałciciel”, „satanista”, „gwałt” i „więzienie”.

Oskarżony o uwiedzenie nieletniej osoby wygrał swoją sprawę w sądzie, gdyż obecnie apeluje również i w swojej sprawie. A według francuskiego prawa, każdy obywatel jest niewinny dopóki nie wyczerpią mu się wszystkie możliwości apelacji.

Google nie chce płacić powodowi odszkodowania i zapowiada własną apelację. Według wyroku sądowego, twórcy wyszukiwarki muszą zapłacić jedno euro poszkodowanemu, 5 000 euro kosztów postępowania sądowego i usunąć powiązania skazanego z wyżej wymienionymi wyrażeniami. Gra więc nie toczy się o straty materialne, a o honor…

0
Źródło: Telegraph.co.uk
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.