Intel Core i7-970

Niedawno prezentowaliśmy Wam całe grono nowych mainstramowych procesorów należących do rodziny Core i3 oraz Core i5, a także pierwszy sześciordzeniowy układ Core i7-980X Extreme Edition. Dziś natomiast chcę Wam pokazać słabszą jego odmianę – Core i7-970.
Intel Core i7-970

aa

Prezentowany dziś procesor jest drugim z serii Core i7 przeznaczonych dla złącza LGA1366 a wykonanym w 32-nanometrowym procesie technologicznym. Jeżeli porównamy sobie budowę nowego Gulftowna ze starszymi Bloomfieldami to zauważymy dwie istotne zmiany. Pierwszą z nich są dodatkowe dwa rdzenie (łącznie sześć) które dzięki technologii Hyper-Threading oferują możliwość obsługi aż 12 wątków jednocześnie.

Kolejną istotną zmianą jest zwiększenie współdzielonej pomiędzy wszystkie rdzenie Gulftowna pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Dotychczas każdy z procesorów Core i7 zarówno z serii 900 jak i nowszej 800 miał jej do dyspozycji 8 MB. W prezentowanym dziś sześciordzeniowym Core i7-970 znajdziemy jej natomiast aż 12 MB.

Podobnie jak we wszystkich procesorach Core i7 (i nie tylko) tak i w prezentowanym dziś Gulftownie zastosowana została technologia Intel Turbo Boost. Jej zadaniem jest zwiększanie częstotliwości pracy jednego bądź też wszystkich rdzeni w zależności od obecnego współczynnika TDP. Wszystko zaczyna jednak wyglądać troszkę inaczej w momencie gdy do gry zaczynają wchodzić układy sześciordzeniowe. Prezentowany dziś procesor ma bazowe taktowanie na imponującym poziomie 3,2 GHz. Po włączeniu technologii Turbo Boost wartość ta może zostać zwiększona w dwojaki sposób. Jeżeli układ będzie wykorzystywał zaledwie jeden rdzeń w czasie pracy Turbo podbije nam taktowanie maksymalnie o 266 MHz czyli do wartości 3,46 GHz. W momencie dużego obciążenia procesora i aktywnych jednocześnie sześciu rdzeniach każdy z nich zyska dodatkowo maksymalnie 133 MHz pozwalając Core i7-970 na prace z częstotliwością 3,33 GHz.

Wydajność obu prezentowanych w naszym rankingu sześciordzeniowych układów Intela jest do siebie bardzo zbliżona. W sumie nie ma się co dziwić gdyż jedyną różnicą pomiędzy nimi jest o 133 MHz szybszy zegar 980X. Jeżeli spróbujemy porównać je do dotychczasowych ośmiowątkowych układów to jest to różnica średnio około 5% w stosunku do topowego Core i7-975 EE oraz 9% jeżeli porównamy go z układem Core i7-960. W umieszczonych w tekście wykresach umieściliśmy standardowo część z dość obszernego zestawienia wyników. Jeżeli jesteście zainteresowani ich większą ilością zapraszamy do odwiedzenia działu rankingi (link) gdzie dodatkowo będziecie mieli możliwość samodzielnego porównania wybranych układów.

Niestety, główną wadą Core i7-970, podobnie zresztą jak z całej serii układów sześciordzeniowych, jest jego cena ustawiona na poziomie około 3400 zł. Jeżeli natomiast wydajność jest dla Ciebie cechą najważniejszą, a cena nie gra roli, to w chwili obecnej wydajniejszych procesorów do komputera klasy PC nie znajdziesz…

Grzegorz Glonek