OKI MC160n

Urządzenie wielofunkcyjne OKI MC160n składa się z kolorowej drukarki laserowej,  skanera CIS o rozdzielczości optycznej 600×600 dpi oraz monochromatycznego faksu. Ma przeciętne wymiary i waży 20,8 kg wraz z materiałami eksploatacyjnymi. Obsługę ułatwia wyświetlacz tekstowy (bez podświetlenia) wyświetlający 4 wiersze po 20 znaków. Złącze PictBridge umożliwia zapisywanie skanów na pamięci USB (pendrivie), nie można jednak drukować bezpośrednio z pendrive’a, co jest często spotykaną funkcjonalnością.
OKI MC160n

Skanowanie wstępne trwa długo w urządzeniach OKI i Epson

Skanowanie wstępne trwa długo w urządzeniach OKI i Epson

Prędkość drukowania i kopiowania w kolorze jest sporo niższa niż w odcieniach szarości, co jest wynikiem zastosowania konstrukcji czteroprzebiegowej. Wydrukowanie 10 stron monochromatycznego tekstu trwa ok. 41 s, natomiast w kolorze aż 131 s. Skanowanie przebiega szybko, jednakże skanowanie wstępne trwa bardzo długo, prawie 22 s.  Jakość druku można by uznać za wysoką, gdyby nie zbyt duże nasycenie kolorów.

Kopiowanie w kolorze jest bardzo wolne we wszystkich porównywanych urządzeniach.

Kopiowanie w kolorze jest bardzo wolne we wszystkich porównywanych urządzeniach.

Niewielkie czcionki i cienkie linie są natomiast drukowane prawidłowo. Nie można tego powiedzieć o kopiach, ich jakość jest zdecydowanie poniżej przeciętnej. Sterownik TWAIN zawiera wystarczający zestaw opcji, lecz nie podobało nam się, że jedyne dostępne rozdzielczości skanowania niższe niż 600×600 dpi to 150×150 dpi i 300×300 dpi. Zabrakło często używanej rozdzielczości 200×200 dpi. Producent nie dołącza do urządzenia żadnego oprogramowania OCR.

Drukowanie w kolorze jest bardzo wolne w przypadku wszystkich porównywanych urządzeń.

Drukowanie w kolorze jest bardzo wolne w przypadku wszystkich porównywanych urządzeń.

Wyposażenie standardowe obejmuje podajnik ADF o pojemności 35 arkuszy. Podajnik papieru ma pojemność 200 arkuszy.. Można opcjonalnie dokupić kasetę o pojemności 500 arkuszy. Odbiornik wydruków jest w stanie pomieścić 100 arkuszy. Wydajność tonerów CMY wynosi 1500 str. (tonery standardowe) lub 2500 str. (tonery o podniesionej wydajności), a czarnego 2500 str. Ich cena jest dość atrakcyjna, co powoduje, że koszty druku nie należą do najwyższych. Trzeba również pamiętać o wymianie bębna, którego żywotność producent określa na 45000 wydruków monochromatycznych lub 11250 wydruków kolorowych. Wraz z urządzeniem dostarczane są kasety z tonerami CMY pozwalające wydrukować 500 str. i kaseta z tonerem czarnym o wydajności 1000 str.

Wszystkie porównywane urządzenia pobierają stosunkowo mało prądu w trybie uśpienia.

Wszystkie porównywane urządzenia pobierają stosunkowo mało prądu w trybie uśpienia.

W trybach gotowości i uśpienia pobór mocy wynosi odpowiednio 13,6 i 8,1 W. Są to stosunkowo niskie wartości jak na kolorowe laserowe urządzenie wielofunkcyjne. Przykrym mankamentem jest wyraźny szum emitowany przez układ chłodzenia w trybie gotowości, który na szczęście znika w trybie uśpienia. Jest to urządzenie praktycznie identyczne jak Epson AcuLaser CX16NF, jednakże droższe o kilkaset złotych, za to ceny materiałów eksploatacyjnych są korzystniejsze. Testy wykazały również niewielką przewagę produktu OKI, jeżeli chodzi o jakość druku.

Marek Grzybowski