Samsung CLX-3185FN

archiwum
Urządzenie wielofunkcyjne wyposażone w interfejs sieci Fast Ethernet, kolorowy faks i podajnik ADF. Z powodu zastosowania konstrukcji czteroprzebiegowej drukowanie i kopiowanie w kolorze jest bardzo wolne, w odcieniach szarości prędkość jest zadowalająca. Stosunkowo cicha praca, a w trybie

Najnowsze urządzenie wielofunkcyjne Samsung CLX-3185FN składa się z kolorowej drukarki laserowej, skanera CIS o rozdzielczości optycznej 1200×1200 dpi oraz kolorowego faksu. Ma stosunkowo małe wymiary i waży 15,25 kg wraz z materiałami eksploatacyjnymi. Jest to więc najlżejsze kolorowe laserowe urządzenie wielofunkcyjne, jakie kiedykolwiek testowaliśmy. Obsługę ułatwia wyświetlacz tekstowy (bez podświetlenia) wyświetlający 2 wiersze po 16 znaków. Do komunikacji z komputerem służą port USB 2.0 High Speed oraz interfejs sieci LAN Fast Ethernet. Złącze PictBridge umożliwia zapisywanie skanów na pamięci USB (pendrivie), a także drukowanie znajdujących się na niej plików.

Skanowanie wstępne trwa dość krótko w urządzeniu Samsung.

Skanowanie wstępne trwa dość krótko w urządzeniu Samsung.

Prędkość drukowania i kopiowania w kolorze jest sporo niższa niż w odcieniach szarości, co jest wynikiem zastosowania konstrukcji czteroprzebiegowej. Wydrukowanie 10 stron monochromatycznego tekstu trwa ok. 53 s, natomiast w kolorze aż 165 s. Kopiowanie trwa jeszcze dłużej, odpowiednio 55 i 178 s. Skanowanie przebiega szybko, nie mamy również zastrzeżeń co do szybkości skanowania wstępnego.

Kopiowanie w kolorze trwa bardzo długo we wszystkich porównywanych urządzeniach.

Kopiowanie w kolorze trwa bardzo długo we wszystkich porównywanych urządzeniach.

Starając się jak najbardziej zmniejszyć wymiary i wagę urządzenia producent zdecydował się na podajniki o bardzo małej pojemności.  Automatyczny podajnik dokumentów (ADF) mieści tylko 15 arkuszy. Podajnik papieru ma pojemność 130 arkuszy, natomiast odbiornik wydruków jest w stanie pomieścić tylko 80 kartek.

Urządzenie Samsung jest bardzo powolne, jeżeli chodzi o druk w kolorze.

Urządzenie Samsung jest bardzo powolne, jeżeli chodzi o druk w kolorze.

Wydajność tonerów CMY wynosi 1000 str., a czarnego 1500 str. Wysoka cena tonerów skutkuje mało korzystnymi kosztami druku. Trzeba również pamiętać o wymianie bębna, którego żywotność producent określa na 24000 wydruków monochromatycznych lub 6000 wydruków kolorowych.

Urządzenie Samsung pobiera stosunkowo mało prądu w trybie uśpienia.

Urządzenie Samsung pobiera stosunkowo mało prądu w trybie uśpienia.

Wraz z urządzeniem dostarczane są kasety z tonerami CMY pozwalające wydrukować 700 str. i kaseta z tonerem czarnym o wydajności 1000 str. W trybach gotowości i uśpienia pobór mocy wynosi odpowiednio 10,7 i 8,9 W. Są to stosunkowo niskie wartości jak na kolorowe laserowe urządzenie wielofunkcyjne. Podczas drukowania urządzenie jest stosunkowo ciche, zaś w trybach gotowości i uśpienia staje się całkowicie bezgłośne. Po zakończeniu drukowania, kopiowania lub skanowania urządzenie emituje sygnał dźwiękowy, co jest bardzo przydatne. Można oczywiście go wyłączyć. Inną ciekawostką jest wbudowany niewielki pojemniczek, w którym można umieścić np. spinacze.

Marek Grzybowski