AMD Athlon II X4 645

W odpowiedzi na coraz szerszą ofertę “tanich” procesorów Intela z serii Core i3 firma AMD postanowiła odświeżyła paletę swoich układów z rodziny Athlon II. Wśród kilku nowości które ostatnio prezentowałem znalazł się również model Athlon II X4 645. Jest on następcą znajdującego się od dłuższego czasu na rynku układu X4 635. Powstał on poprzez  zwiększenie mnożnika z 14,5 do 15,5 dzięki czemu jego zegar przyspieszył o 200 MHz do wartości 3100 MHz.
AMD Athlon II X4 645

Serce prezentowanego dziś układu stanowi rdzeń o kodowej nazwie Propus. Został on wykonany w dość leciwym już – 45-nanometrowym procesie technologicznym. Cztery rdzenie maja do dyspozycji w sumie 2 MB (po 512 KB każdy) pamięci podręcznej drugiego poziomu. Ponieważ jest to układ z rodziny Athlon nie został on wyposażony w cache L3.

Dzięki czterem rdzeniom pracującym z wysokim taktowaniem zegara oraz atrakcyjnej cenie, układ ten jest godny polecenia zarówno entuzjastom gier jak i użytkownikom programów biurowych. Wydajność Athlona II X4 645 jest bardzo zbliżona do droższego Phenoma II X4 920 a także konkurencyjnego Core i3-540.

Co najważniejsze wydajność fizycznych czterech rdzeni AMD przewyższyła w testach wirtualne cztery rdzenie wspomnianego wyżej Intela, który taktowany jest podobnym zegarem oraz oferowany jest w przybliżonej cenie. Wyższość konstrukcji Intela można dostrzec jedynie w funkcjonalności dzięki zintegrowanemu układowi graficznemu.

W tekście na wykresach przedstawiliśmy jedynie część z dość obszernego zestawienia wyników otrzymanych w trakcie testu procesora. Zapraszamy Was do odwiedzenia rankingu w którym oprócz wszystkich pomiarów będziecie mieli również możliwość samodzielnego dodania procesorów do porównania.

AMD Athlon II X4 645 jest procesorem dobrym i stosunkowo niedrogim. Oprócz tych zalet ma jeszcze jedną o której warto w tym miejscu wspomnieć – możliwości migracji ze starej platformy do nowej dzięki dwóm kontrolerom pamięci – DDR2 oraz DDR3.

Grzegorz Glonek