AMD Phenom II X4 970 Black Edition

Próba konkurowania procesorów AMD z czterordzeniowymi Core i7 okazała się udana jedynie w wypadku Phenomów II X6. Nie przeszkodziło to jednak ostatnio producentowi na niewielkie przyspieszenie swoich układów zarówno dwu- jak tez czterordzeniowych i walkę o klienta przy użyciu bardzo atrakcyjnej ceny. W tym opisie pragnę Wam zademonstrować najszybszego obecnie czterordzeniowca od AMD – Phenom’a II X4 970 Black Edition.
AMD Phenom II X4 970 Black Edition

Nowy procesor AMD powstał na bazie wcześniejszego układu Phenom II o oznaczeniu 965 Black Edition i wyposażony jest w taką samą ilość pamięci podręcznej drugiego (4x 512 KB) jak i trzeciego (6144 KB) poziomu. Jedyne różnice pomiędzy nimi to zwiększenie taktowania o 100 MHz dzięki któremu nowy procesor pracuje z imponującą częstotliwością 3,5 GHz. Następstwem tych zmian jest  zwiększenie ilości ciepła wydzielanego przez układ ze 125 W w modelu Phenom II 965 BE do 130 W w nowym Phenom II 970 BE.

Jak już AMD zwykło nas przyzwyczaić ich flagowe modele należą zawsze do serii Black Edition, która charakteryzuje się miedzy innymi odblokowanymi mnożnikami ułatwiającymi podkręcanie układów. Używając płyty głównej Asus M4A79T Deluxe, pamięci Corsair 2×2 GB 1600 MHz, oraz wydajnego chłodzenia firmy Noctua – NH-U12P udało nam się podczas pierwszych prób zmusić procesor do stabilnej pracy z częstotliwością 4 GHz (20x 200 MHz) przy napięciu lekko podniesionym do 1,550 V.

Wraz ze wzrostem taktowania wzrosła też temperatura pracy układu z 39 st C przed podkręcaniem do 54 st po. Znając możliwości prezentowanego wcześniej Phenoma II 965 BE nie jest to kres możliwości 970 BE. Pozostaje tylko czekać aż prezentowana dziś 970’tka trafi w ręce maniaków od ciekłego azotu.

Wydajność nowego AMD jest równie imponująca jak i jego cena. Zacznijmy jednak od możliwości oferowanych przez nowego Phenoma II. Procesor w naszych testach sprawował się bardzo dobrze i ostatecznie “wskoczył” pomiędzy konkurencyjne Core i7 930 a  Core i7 940, wyprzedzając najwydajniejszego do tej pory w ofercie AMD 965 BE średnio o 2-3%. Największym zaskoczeniem dla nas okazała się jednak cena nowego Phenoma II 970 Black Edition. W dniu dzisiejszym średnia cena ze sklepów internetowych wynosi bowiem 650 zł.

Phenom II X4 970 Black Edition jest kolejnym układem AMD pokazującym, że wysoka wydajność potrafi iść w parze z atrakcyjną ceną. Pozostaje mieć nadzieję, że układy o których przecieki do nas zaczynają powoli napływać będą oferowały dużo większą wydajność w równie atrakcyjnej cenie. Czy tak będzie? Na to pytanie odpowiemy najprawdopodobniej w pierwszym kwartale przyszłego roku…

Grzegorz Glonek