750 tysięcy komputerów padło już ofiarą Knebera

Boonana – groźny trojan dla systemu Mac OS i Windows

Nowa odmiana konia trojańskiego Boonana (trojan.osx.boonana.a) jest co prawda groźna również dla użytkowników Windows, ale napisana została przede wszystkim z myślą o Mac OS.

Boonana rozprzestrzenia się za pomocą popularnych mechanizmów komunikacyjnych, takich jak portale społecznościowe czy poczta elektroniczna. Podszywa się pod klipy wideo, zachęcając do kliknięcia pytaniem „Is this you in this video?” („czy to ty jesteś na tym filmiku?”). Po kliknięciu w filmik w rzeczywistości uruchamiamy javovy aplet, który pobiera złośliwe oprogramowanie do systemu operacyjnego, które następnie przesyła dane osobowe użytkownika (loginy, hasła, itd.) a także umożliwia przejęcie kontroli nad zainfekowanym komputerem.

Boonana działa zarówno na Windows, jak i na Mac OS-ie. Użytkownicy Linuksa, według wstępnych ustaleń, powinni czuć się bezpiecznie.

0
Źródło: SecureMac.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.