D-Link DIR-652

D-Link DIR-652 oferuje prędkości transferu, które mogą konkurować z czołówką sprzętu w zestawieniu, a do tego oferowany jest za bardzo przystępną cenę. Nic tylko brać, ale nie tak szybko. Jak się okazuje urządzenie z firmware w wersji 1.00 nie jest pozbawione grzechów młodości. Pierwszy i najważniejszy to problemy ze stabilnością po włączeniu zabezpieczeń WiFi.
D-Link DIR-652

Prędkość przesyłania danych po kablu porównywalna z najlepszymi urządzeniami w zestawieniu

Prędkość przesyłania danych po kablu porównywalna z najlepszymi urządzeniami w zestawieniu

D-Link DIR-652 wyposażono w cztery gigabitowe porty LAN oraz jeden WAN. Z tyłu znajdują się także dwie na stałe zamocowane anteny o zysku 2 dBi oraz przycisk reset. Sieć WiFi pracuje w częstotliwości 2,4 GHz. Przycisk funkcji WPS umieszczono na ściance bocznej, a panel przedni zajmuje siedem diod informujących o stanie pracy. Jeśli liczymy na jakąś dodatkową funkcjonalność to w tym przypadku niestety nie ma na to szans. Brak portów USB, brak VoIP czy temu podobnych udogodnień świadczy o fakcie, iż urządzenie kierowane jest do mało wymagających użytkowników. Niemniej jednak jego parametry sprawiają, że znalazł się on w zestawieniu tuż za czołówką. Ogromny wpływ miały na to wyniki wydajności pracy.

Transferami bezprzewodowymi D-Link również może konkurować z najmocniejszymi.

Transferami bezprzewodowymi D-Link również może konkurować z najmocniejszymi.

Prędkościami przesyłania danych w homogenicznym środowisku 802.11n dorównuje modelowi DIR-825 a w przypadku pomiarów na większej odległości jest od niego lepszy. Przewagą modelu 825 jest jednak praca w zakresie 5 GHz. Testowany model bardzo dobrze radził sobie też z klientem wyposażonym w kartę zgodną z Centrino 2, choć tutaj widoczny był spadek prędkości przesyłania danych po zwiększeniu odległości. Dobrze natomiast wypadają wyniki dla kart sieciowych 802.11g. Router radzi sobie ze starszymi klientami bardzo dobrze.

Problemy zaczynają się kiedy włączymy zabezpieczenia sieci WiFi. Stabilność połączeń spada wówczas drastycznie, zwłaszcza w przypadku większej ilości podłączonych klientów. Mimo zestawionego łącza, żadne dane nie są przesyłane. Co ciekawe, lepsze wyniki uzyskaliśmy wówczas z kartami Linksys niż dedykowanymi D-Linka. Należy jednak traktować tę przypadłość jako błędy młodości. W dniu testu na stronie producenta nie była dostępna żadna aktualizacja oprogramowania.

Wysoka wydajność często niesie za sobą wzrost zapotrzebowania na energię. W przypadku DIR-652 zachowano bardzo dobry balans.

Wysoka wydajność często niesie za sobą wzrost zapotrzebowania na energię. W przypadku DIR-652 zachowano bardzo dobry balans.

D-Link DIR-652 ma wszystko czego potrzebuje niewymagający użytkownik: proste w obsłudze acz rozbudowane funkcjonalnie menu, dobre transfery zarówno na małych jak i dużych odległościach oraz przystępną cenę. Ma też problemy ze stabilnością, które dla większości użytkowników okazać się mogą bardzo uciążliwe. Reasumując, sprzęt z dużym potencjałem, ale z oklaskami zaczekam do kolejnej edycji firmware’u.

Grzegorz Bziuk