Foxconn Inferno Katana

Płyty główne wyposażone w podstawkę LGA1156 w chwili obecnej są jedną z popularniejszych grup produktów. Jest to związane z obsługą w zasadzie wszystkich dostępnych obecnie procesorów Intela w skład której wchodzą tanie Core i3, średnio wydajne Core i5 oraz topowe Core i7 (seria 600, 700 oraz 800). Podobnie jak rodzin procesorów równie dużo jest chipsetów dla nich przeznaczonych. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią H55/57 oraz wykorzystywane w najwydajniejszych modelach płyt P55. W ten właśnie chipset została wyposażona prezentowana Inferno Katana dostarczona do testów od Foxconna.
Foxconn Inferno Katana

Przy pamięciach ustawionych automatycznie na 1600 MHz Inferno Katana poradziła sobie w teście WinRAR'a całkiem nieźle

Przy pamięciach ustawionych automatycznie na 1600 MHz Inferno Katana poradziła sobie w teście WinRAR’a całkiem nieźle

Od większości konkurentów prezentowaną dziś płytę odróżnia bardzo ciekawy design. Połączenie czerni i czerwieni na elementach złącz oraz chłodzenia idealnie komponuje się z krwisto czerwonym podświetleniem diodowym umieszczonym od spodu czarnego PCB. Jednak nie tylko sam jej wygląd sprawia, iż krew zaczyna szybciej płynąc w żyłach. Na radiatorze umieszczono bowiem logo Quantum Force dobrze znane z topowych płyt Foxconna. Pozwala ono sądzić ze produkt z którym mamy do czynienia nie jest kolejną zwykłą, szarą płytą główną a idealną podstawką do zabawy w podkręcanie.

Wydajność platformy wg. PCMarka Vantage została oceniona bardzo wysoko

Wydajność platformy wg. PCMarka Vantage została oceniona bardzo wysoko

Dwunastofazowe zasilanie, i-Tweaker, Fuzzy Equalizer, Core Nerve czy możliwość podłączenia mierników napięcia to jedynie część z narzędzi którymi możemy się posłużyć w trakcie podkręcania na Inferno Katanie. Na naszą uwagę zasługuje również bardzo rozbudowany BIOS z szerokimi zakresami możliwych ustawień poszczególnych wartości oraz możliwością tworzenia predefiniowanych profili użytkownika. W razie konieczności z pomocą przychodzi umieszczony na PCB przycisk Force Reset dzięki któremu wgramy standardowy BIOS z drugiej kości.

Pobór prądu Foxconna do najniższych nie należy, natomiast do ASRocka mu jeszcze daleko

Pobór prądu Foxconna do najniższych nie należy, natomiast do ASRocka mu jeszcze daleko

Foxconn Inferno Katana to płyta główna nie tylko dla overclockerów, ale również dla zwykłych użytkowników. W przeciwieństwie do podobnych płyt Asusa, gdzie na panelu tylnym umieszczane jest niezbędne minimum umożliwiające podłączenie myszki, klawiatury, sieci, zewnętrznego dysku oraz dźwięku na prezentowanym dziś produkcie Foxconna mamy zatrzęsienie wyjść. Oprócz ośmiu złączy USB 2.0 znajdziemy również dwie eSATY, jedno FireWire oraz zestaw analogowych oraz cyfrowych wyjść audio. Nie zabrakło tu również jednej gigabitowej sieciówki.

W naszym Laboratorium sprawdzamy również wydajność płyty głównej. Używanie jednak tego określenia w stosunku do tej kategorii produktów mija się z celem, gdyż jest ona bardzo zbliżona dla wszystkich produktów w tym rankingu. Zdecydowanie ważniejsza w ich przypadku jest stabilność działania oraz technologie na niej zawarte… dla fanów tabelek umieściliśmy część słupków

Również w trybie spoczynku pobór prądu platformy jest on w pełni konkurencyjny.

Również w trybie spoczynku pobór prądu platformy jest on w pełni konkurencyjny.

Foxconn Inferno Katana jest płytą estetycznie wykonaną a także daje jej użytkownikowi duże pole do popisu w podkręcaniu. Jej design sprawia również, że wręcz idealnie nadaje się ona do obudów z oknem poprzez które widoczne będzie czerwono-czarne PCB Katany. Niestety znaleźliśmy wadę i w tym produkcie. Jest nim brak portów USB 3.0 które obecnie są już w zasadzie standardem w każdej liczącej się płycie głównej.

Grzegorz Glonek