GeForce GTX 480 - dotychczas najbardziej high-endowa karta graficzna Nvidii

GeForce GTX 580 z nowym, mocniejszym GPU

Według najnowszych doniesień, Nvidia przygotowuje premierę swojej nowej, flagowej karty graficznej, wyposażonej w nowy procesor graficzny GF110 z 512 procesorami strumieniowymi CUDA.

Obóz zielonych nie czeka z założonymi rękoma na to, co pokaże AMD i przygotowuje nową generację high-endowych kart graficznych, na czele której stanie model GeForce GTX 580 – tak przynajmniej wynika z najnowszych doniesień. Nowa karta ma być odpowiedzią na jeszcze niezapowiedziane karty AMD Radeon HD 6900, oparte na procesorze graficznym Cayman-XT.

Model GTX 580 ma zadebiutować na rynku w grudniu 2010 roku, a w jego wyposażeniu znajdzie się procesor graficzny GF110, wytworzony w technologii 40 nanometrów, posiadający 512 procesorów strumieniowych CUDA i obsługujący, rzecz jasna, biblioteki DirectX w wersji 11. GPU ma być wyposażone także w aż 128 jednostek TMU (Texture Mapping Unit), czyli ponad dwukrotnie więcej niż w przypadku modelu GeForce GTX 480.

Karta graficzna GTX 580 ma dodatkowo oferować 512-bitową szynę pamięci, 2 GB pamięci GDDR5, złącze mini-HDMI i dwa złącza DVI, a także współczynnik TDP, zbliżony do modelu GTX 480.

Na potwierdzenie tych informacji musimy jednak trochę poczekać.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.