Kolejna polska firma złapana na korzystaniu z nielegalnego oprogramowania

Według wstępnych szacunków, wartość nielegalnego oprogramowania używanego przez firmę architektoniczną z Białegostoku wynosi ponad 350 tysięcy złotych. Jeśli szacunki wartości nielegalnego oprogramowania się potwierdzą, pokrzywdzeni producenci będą mogli domagać się odszkodowania w wysokości ponad miliona złotych.
Nielegalne oprogramowanie, używane przez firmę z Białegostoku
Nielegalne oprogramowanie, używane przez firmę z Białegostoku

Funkcjonariusze z pionu do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Białymstoku wkroczyli do jednego z biur architektonicznych. Policjanci ustalili, że właśnie tam używane są programy graficzne nieposiadające licencji. Na miejscu zabezpieczono 12 komputerów służących do projektowania grafiki. Wstępna analiza wykazała, że w każdym z nich było wiele programów nieposiadających aktualnej licencji, którą należało przedłużać co roku. Okazało się, że właściciele biura nie robili tego od 6 lat. Dodatkowo na komputerach zainstalowane były nielegalne systemy operacyjne.

Zabezpieczone komputery trafiły do szczegółowej analizy. Teraz właściciele biura za nielegalne korzystanie z programów odpowiedzą przed sądem. Zgodnie z kodeksem karnym za uzyskanie cudzego programu do osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Postępowanie w sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa Białystok Południe.

Z badania skali piractwa komputerowego na świecie, przeprowadzonego na zlecenie Business Software Alliance przez IDC, niezależną firmę badawczą monitorującą rynek IT, wynika że w 2009 roku aż 54% używanych w Polsce programów komputerowych było nielegalnego pochodzenia. Wśród 27 krajów Unii Europejskiej objętych badaniem Polska zajęła 5 miejsce od końca. Krajami o wyższej skali piractwa są w Unii Europejskiej jedynie: Łotwa 56%, Grecja 58%, Rumunia 65% oraz Bułgaria 67%. Wartość nielegalnego oprogramowania w Polsce oszacowano na 506 milionów dolarów.

Byłeś świadkiem przestępstwa? Zgłoś nielegalne oprogramowanie: 801 480 000 (koszt połączenia według stawki operatora). Zgłoszenia o przypadkach piractwa komputerowego można dokonać również za pośrednictwem polskiego serwisu internetowego BSA.