Kyocera FS-1320D

Kolejny po FS-1120D model z nowej serii monochromatycznych drukarek laserowych firmy Kyocera nosi oznaczenie FS-1320D. Różni się nieco wyższą prędkością druku oraz możliwością wybrania w sterowniku trybu najwyższej jakości nazwanego Fine 1200 (oprócz dostępnego także w modelu FS-1120D trybu Fast 1200).
Kyocera FS-1320D

Prędkość druku tekstu jest przeciętna w przypadku drukarki Kyocera.

Prędkość druku tekstu jest przeciętna w przypadku drukarki Kyocera.

Producent deklaruje nietypowo wysoką rozdzielczość druku wynoszącą 1800 × 600 dpi. Testy wykazały, że jakość wydruków w podstawowej można określić co najwyżej jako przeciętną. Krawędzie czcionek są postrzępione, na jednolitych powierzchniach widać zakłócenia, znajdujące się blisko siebie cienkie linie zlewają się ze sobą. W trybie Fine 1200 jest zauważalnie lepiej, przede wszystkim jeżeli chodzi o równomierność wypełnienia jednolitych powierzchni.

Porównywane drukarki Kyocera i Xerox są głośne podczas drukowania.

Porównywane drukarki Kyocera i Xerox są głośne podczas drukowania.

Prędkość druku tekstu jest dość wysoka w rozdzielczości 600 dpi, przykładowo wydrukowanie 10 str. tekstu trwa ok. 30 s. W trybie najwyższej jakości prędkość znacznie spada: wydruk dziesięciostronicowego dokumentu PDF trwa aż 80 s (31,9 s w rozdzielczości 600 dpi). Na panelu przednim oprócz dwóch przycisków znajdują się estetycznie ułożone w okrąg diody informujące o ewentualnych problemach. Nie ma wyświetlacza, jednakże w drukarkach monochromatycznych spotyka się go z reguły tylko w droższych modelach. Do komunikacji z komputerem służy port USB 2.0, można opcjonalnie dokupić kartę sieciową. Za to w standardzie znajduje się moduł druku dwustronnego (dupleks).

Drukarka Kyocera szybko drukuje dokumenty graficzne.

Drukarka Kyocera szybko drukuje dokumenty graficzne.

Drukarkę wyposażono w zamykaną kasetę na 250 arkuszy papieru oraz podajnik ręczny na 50 arkuszy. Można dokupić jeszcze dwie kasety o pojemności 250 kartek, uzyskując sumaryczną pojemność podajnik wynoszącą aż 800 arkuszy. Odbiornik wydruków mieści 250 arkuszy. Koszty druku są stosunkowo wysokie, toner startowy ma wydajność 2300 str., potem trzeba dokupić nową kasetę, która wystarczy na ok. 7200 wydruków. Po ok. 100000 str. konieczna będzie wymiana zespołu bębna.

Drukarka Kyocera jest energooszczędna w trybie uśpienia.

Drukarka Kyocera jest energooszczędna w trybie uśpienia.

Urządzenie jest bardzo głośne podczas drukowania, poziom hałasu dochodzi do 61,4 dB. W trybie gotowości wciąż wyraźnie słychać układ chłodzenia, dopiero w trybie uśpienia drukarka staje się bezgłośna. W tym trybie pobiera 4,2 W, co jest niską wartością.

Marek Grzybowski