Dwa z trzech najszybszych superkomputerów świata, opierają się na procesorach graficznych

Najszybszy superkomputer świata opiera się na tysiącach GPU Nvidia Tesla

Podczas HPC 2010 China, ogłoszono Tiange-1A najszybszym superkomputerem na świecie. Maszyna opiera się na ponad 7 tysiącach procesorów graficznych Nvidia Tesla, wytworzonych w architekturze Fermi.

Zbudowany w Chinach superkomputer Tianhe-1A jest już oficjalnie uznany za najszybszy superkomputer świata, dzięki uzyskiwanej mocy obliczeniowej na poziomie 2,507 PETAFLOPSa. Taką moc zapewnia aż 14336 mikroprocesorów, współpracujących z 7168 procesorami graficznymi Nvidia Tesla M2050, opartymi na architekturze Fermi. Według kalifornijskiego producenta, gdyby tylko jednostki centralne (CPU) miały uzyskać moc obliczeniową 2,507 PETAFLOPSa, superkomputer pobierałby ponad 12 megawatów mocy. Jednakże dzięki wykorzystaniu procesorów graficznych, pobór mocy zredukowano do poziomu 4,04 megawatów.

Superkomputer Tianhe-1A mieści się w siedzibie Narodowego Centrum Superkomputerów w Tianjin, a służyć będzie do obliczeń naukowych prowadzonych na dużą skalę.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.