Nobel za prace nad grafenem. Żegnamy krzem w mikroprocesorach?

Konstantin Novoselow i Andre Geim zostali wyróżnieni Nagrodą Nobla za badania nad grafenem, który może w przyszłości zastąpić obecny w układach scalonych krzem.

Grafen to nazwa dwuwymiarowego (wykonanej z jednoatomowej warstwy węgla) materiału węglowego. Mocniejszy niż stal i lepiej przewodzący prąd od miedzi być może będzie symbolem przyszłości, między innymi, sprzętu komputerowego.

Naukowcy pracowali nad uzyskaniem jednoatomowej warstwy węgla już od 70 lat. Geim i Novoselov uzyskali go w prosty, banalny wręcz sposób: zrywając taśmą samoprzylepną kolejne warstwy grafitu z ołówka. Wielokrotnie powtarzając tę operację, doszli do płatków węgla o grubości jednego atomu.

Grafen jest zarówno wytrzymały, jak i elastyczny a także znakomicie przewodzi prąd. Układy scalone zbudowane z grafenu mogłyby być mniejsze, oszczędniejsze i kilkaset razy szybsze.

Za swoje osiągnięcia, Geim i Novoselov otrzymali do podziału 1,5 miliona dolarów w ramach Nagrody Nobla.

0
Źródło: Rzeczpospolita
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.