
Planet WNRT-625G
Wyobraźmy sobie, że pilnie potrzebujemy wysłać ważną wiadomość email, a nasze kablowe łącze internetowe odmówiło współpracy lub, że potrzebujemy udostępnić Internet w miejscu, gdzie dostęp do „kabla” jest utrudniony. Takie sytuacje nie będą problemem, gdy zaopatrzymy się w router Planet WNRT-625G wyposażony w złącze USB do podłączenia modemu 3G.

Urządzenie pracuje w częstotliwości 2,4 GHz i posiada dwie mocowane na stałe anteny o zysku 3 dBi. Na tylnej ściance znajdują się cztery stumegabitowe porty LAN, jeden WAN oraz przycisk reset/WPS i wyłącznik sieci radiowej. Z przodu umieszczono osiem diod informujących o stanie pracy oraz port USB do podłączenia modemu 3G bądź kompatybilnego telefonu komórkowego. Dość pokaźna lista zgodnego sprzętu dostępna jest na stronie producenta. Połączenie komórkowe może być wykorzystywane zarówno jako główne łącze internetowe jak i zapasowe na wypadek awarii linii kablowej, przy czym przełączanie może odbywać się w pełni automatycznie, bez konieczności ingerencji ze strony użytkownika. Niestety portu USB nie wykorzystamy ani do podłączenia dysku, ani drukarki.

Wydajność, ze względu na zastosowanie stumegabitowych portów LAN, nie jest oszałamiająca, ale urządzenie radzi sobie w środowisku N całkiem dobrze. Prędkości powyżej 100 Mb/s do dwóch klientów to dobry wynik. Niewielka odległość i ściana oddzielająca router od odbiornika również nie była problemem. Trochę gorzej było kiedy odległość wzrosła a ścian było kilka. Wówczas transfery spadły do ok. 60 Mb/s. Choć do najlepszych droga dość długa, to i tak uzyskanego wyniku Planet wstydzić się nie musi.
Zarządzanie jest dość proste. Mimo, że interfejs nie zachwyca wykonaniem, to funkcje są logicznie pogrupowane i raczej łatwe do odnalezienia. Choć firmware dostępny jest wyłącznie w języku angielskim, to kreator szybkiej konfiguracji pomaga w ustawieniu podstawowych parametrów i przygotowaniu sprzętu do pracy. Uwagę warto zwrócić na opcję filtrowania dostępu do stron www. Dzięki niej rodzic lub pracodawca (w zależności od tego gdzie sprzęt jest wykorzystywany) może ograniczyć dostęp do określonych treści w Internecie.
Urządzeniu zabrakło możliwości powieszenia na ścianie, w zamian otrzymujemy podstawkę umożliwiającą pracę w pionie. Podsumowując WNRT-625G jest niedrogim rozwiązaniem, które daje ciekawe choć nieco ograniczone możliwości użytkownikom domowym i małym firmom. Możliwość wykorzystania modemu 3G jest na pewno wielką zaletą, ale brak możliwości współdzielenia danych czy drukarek pozostawia pewien niedosyt. Słowem urządzenie warte polecenia zwłaszcza jeśli producent uzupełni brakujące funkcje publikując nowy firmware.
- Oceny
- Łączna 73
- Wyposażenie 64
- Funkcjonalność 67
- Ergonomia 57
- Wydajność 60
- Gwarancja [miesiące] 24
- Standard transmisji danych 2,4 GHz
- Złącze WAN Ethernet
- Możliwość podłączania na USB dysku/drukarki nie/nie
- Wersja firmware podczas testów 2.0.9
- Standard portów LAN (prędkość) 100 Mbit/s
- Liczba portów przełącznika / koncentratora Ethernet 4
- Liczba portów USB 1
- Liczba anten zewnętrznych 2
- Filtrowanie adresów MAC tak
- WDS/WPS nie/tak
- VPN Pass Through tak
- Serwery FTP/Wydruku nie/nie
- Bramki/centralki telefoniczne/modem
- Telefonia PSTN (analogowa) nie
- Telefonia ISDN nie
- Bramka VoIP nie
- Automatyczna sekretarka nie
- Wydajność LAN - PC + serwer (duplex - 2 linie) [Mb/s] 116
- Wydajność 802.11n - N1 + serwer (duplex - 2 linie) [Mb/s] 138
- Wydajność 802.11n - duplex 2,4 GHz [Mb/s] 113
- Wydajność 802.11n - duplex 5 GHz [Mb/s] 0
- Wydajność 802.11n - duplex 2,4 i 5 GHz (Dualband) [Mb/s] 0
- Kompatybilność WiFi (Centrino G) [Mb/s] 22
- Kompatybilność WiFi (Centrino N) [Mb/s] 69
- Kompatybilność WiFi (Atheros) [Mb/s] 23
- Kompatybilność WiFi (Broadcom) [Mb/s] 24
- Kompatybilność WiFi (Ralink) [Mb/s] 29
- Zasięg 802.11n (ściana, 1m) N1 + serwer (duplex - 2 lines) [Mb] 115