Architektura AMD Bulldozer pojawi się w desktopach w drugiej połowie 2011 roku

8-rdzeniowy „Buldożer” od AMD dla desktopów

AMD

Zambezi będzie pierwszym procesorem, opartym na nowej architekturze AMD Bulldozer. Układ, przeznaczony dla desktopów, będzie wyposażony w minimum cztery, a maksymalnie osiem rdzeni wytworzonych w 32-nanometrowym procesie technologicznym oraz zintegrowany kontroler pamięci DDR3. W jego wyposażeniu natomiast nie znajdziemy procesora graficznego, jako że AMD rezerwuje GPU dla swoich nowych jednostek APU – m.in. Zacate i Ontario, o których więcej przeczytacie tutaj. Pierwsze układy Zambezi mają pojawić się w drugim kwartale 2011 roku.

Architektura Bulldozer pojawi się także w procesorach przeznaczonych dla serwerów. 8, 12 i 16-rdzeniowe układy Interlagos oraz 6 i 8-rdzeniowe układy Valencia przygotowywane są na trzeci kwartał 2011 roku.

Tymczasem na 2012 rok, planowane są mobilne procesory w architekturze Bulldozer. Pierwsze układy o nazwie kodowej Trinity, będą od razu wytworzone w architekturze nowej generacji. chociaż wciąż w 32-nanometrowym procesie. Mobilne jednostki APU (Application Processing Units) będą wyposażone w maksymalnie cztery rdzenie x86 oraz procesor graficzny z obsługą DirectX 11.

W dalszej części 2012, AMD planuje wprowadzić pierwsze procesory wytworzone w technologii 28 nanometrów. Układy APU o nazwach kodowych Wichita oraz Krishna, mają być wyposażone w maksymalnie cztery rdzenie w udoskonalonej architekturze Bobcat oraz GPU z obsługą DirectX 11.