Google Chrome najbardziej dziurawą aplikacją 2010 roku

Chrome najniebezpieczniejszą aplikacją, Safari tuż za nim

Statystyka

„Parszywa dwunastka” to lista dwunastu najbardziej dziurawych aplikacji, stworzona przez firmę ds. zabezpieczeń, Bit9, na podstawie bazy danych z Narodowego Instytutu Standardów i Technologii. W tym roku na jej czele uplasowała się przeglądarka internetowa Google Chrome, w której od stycznia do połowy grudnia 2010 roku wykryto aż 76 luk bezpieczeństwa. Druga w rankingu, przeglądarka Apple Safari, miała 60 dziur, natomiast uplasowany na trzeciej pozycji Microsoft Office – 57 luk.

Dość zaskakujący jest fakt, że na dopiero na 8 pozycji znalazł się Internet Explorer, powszechnie uznawany za najbardziej niebezpieczną przeglądarkę. Tymczasem odnaleziono „tylko” 32 luki bezpieczeństwa. Jako jedyna z „wielkich” przeglądarek, na liście nie znalazła się Opera z zaledwie 6 lukami.

W zeszłym roku przy tworzeniu „Parszywej dwunastki” kierowano się nieco innymi kryteriami – przede wszystkim nie uwzględniano platformy Apple Mac. Niechlubnym zwycięzcą poprzedniej edycji rankingu, była także przeglądarka – Mozilla Firefox.