Gigabyte GA-H55N-USB3

Procesory Intela ze zintegrowanymi układami graficznymi staja się w ostatnim czasie bardzo popularne. Jest to głównie zasługą bezproblemowej obsługi materiału 1080p, a także coraz niższą ich ceną. Zastanawiając się nad ich ewentualnym zakupem warto również wybrać dobra płytę główną. Jeżeli te, wyposażone w chipsety H57 są dla Was ciut za drogie, warto spojrzeć na teoretycznie mniej wydajne H55. Czym się one miedzy sobą równią? Generalnie obsługą trybu RAID, której pozbawiona jest wersja H55 oraz większą ilością złączy USB 2.0 – H55 może mieć ich dwanaście natomiast H57 o dwa więcej.
Gigabyte GA-H55N-USB3

Prezentowana płyta główna Gigabyte to najmniejsza w naszym zestawieniu konstrukcja. Jej rozmiar wynosi zaledwie 17×17 cm co pozwala zaliczyć ją do grupy mini-ITX. Jest ona idealnie przystosowana do pracy w malutkich obudowach dedykowanych do komputerów media center. To co zwraca naszą uwagę, to dość zdecydowane przesuniecie złącza LGA1156 w dół oraz umieszczenie bezpośrednio nad nim chipsetu H55. Mimo dość niewielkiej odległości pomiędzy kośćmi pamięci, procesorem oraz kartą graficzną bez problemu udało nam się zamontować Labowe chłodzenie (Noctua NH-12P), kartę graficzną Radeon HD 4890 oraz kości pamięci… przy tych ostatnich należy jednak uważać, gdyż po umieszczeniu zestawu z grzebieniami może on kolidować z układem chłodzenia CPU.

Mimo niewielkiego rozmiaru na PCB znalazło się miejsce na złącze PCI Express x16 poprzez które będziemy mogli rozbudować naszą konstrukcję o wydajniejszą kartę graficzną, jeżeli ta w procesorze okazałaby się za słaba. W bezpośrednim sąsiedztwie PCI-E umieszczone zostały dwa sloty dla pamięci DDR3. Pozwalają one na obsłużenie maksymalnie 8 GB pamięci. Płyta daje możliwość podłączenia pod nią do czterech urządzeń SATA, natomiast na tylnym panelu znajdziemy dodatkowo jeden port e-SATA, cztery USB 2.0 oraz dwa USB 3.0 zarządzane przez kontroler NEC’a. Znajdziemy tu również cyfrowe (SPDIF) oraz analogowe wyjście audio pozwalające na podłączenie zestawu 7.1.

GA-H55N-USB3 jak przystało na multimedialną konstrukcję wyposażona została we wszystkie możliwe wyjścia wideo – DVI, HDMI a także analogowego D-Suba. Dzięki takiemu zestawowi bez problemu jesteśmy w stanie podłączyć komputer do telewizora bądź monitora LCD.

Z ciekawszych funkcji oferowanych przez Gigabyte GA-H55N-USB3 warto wspomnieć o technologii On/Off umożliwiającej szybsze ładowanie produktów Apple (iPad, iPhone oraz iPod Touch) niż to ma miejsce po podłączeniu do normalnego portu USB innej płyty głównej. Co ciekawsze ładowanie jest możliwe nawet wtedy, gdy komputer jest w trakcie uśpienia bądź jest wyłączony.

Płyta ta jest dobra pod każdym względem. Sprawdzi się nie tylko jako dobra podstawa komputera media center gdzie wraz ze zintegrowana w procesorze grafika poradzi sobie z filmami HD, ale również jako platforma dla mobilnych graczy! Dzięki małemu rozmiarowi mamy możliwość umieszczenia jej w obudowach typu NZXT Rogue czy Thermaltake LanBox, gdzie dzięki dobrej wentylacji będziemy mogli bez obaw umieścić wydajne karty graficzne oraz najmocniejsze z dostępnych procesorów.

Sama cena, jak na płyty z chipsetami Intela nie jest mocno wygórowana – średnio za GA-H55N-USB3 przyjdzie zapłacić około 330 zł.

Grzegorz Glonek