Kindle 3G przebija chiński mur cenzury

Kindle 3G, mimo że nie jest oficjalnie dostępny na terenie Chin, sprzedaje się nadzwyczaj dobrze. Wszystko dzięki łączności 3G i przeglądarce internetowej, która omija Wielki Firewall.

Chiny, jak wiadomo, nie są za wolnością słowa i uważają, że cenzura informacji jest pożyteczna dla ich obywateli. Dlatego też Internet na terenie Państwa Środka jest cenzurowany, a każde urządzenie które potrafi łączyć się z Internetem musi być skonfigurowane pod Wielkiego Firewalla.

Kindle 3G nie pojawił się więc, jak na razie, na chińskim rynku. Ale jest dostępny w nieoficjalnej dystrybucji. I sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. Wszystko dzięki modułowi 3G, który pozwala na surfowanie po Internecie poprzez wewnętrzny system Amazona, który korzysta z infrastruktury operatorów partnerskich.

Podejrzewamy, że kwestią czasu jest kiedy rząd chiński dostrzeże swoje przeoczenie. Ale, póki co, Twitter i Facebook są dla Chińczyków dostępne. A także setki innych zablokowanych portali.

Źródło: AFP
Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.