OKI MC561dn

archiwum
Urządzenie wielofunkcyjne składające się z kolorowej drukarki laserowej, skanera CIS o rozdzielczości optycznej1200 × 1200 dpi i monochromatycznego faksu. Wysoka prędkość druku, skanowania i kopiowania. Uchylny wyświetlacz tekstowy (podświetlany). Stosunkowo niskie koszty druku. Dupleks w

Urządzenie wielofunkcyjne OKI MC561dn składa się z kolorowej drukarki laserowej,  skanera CIS o rozdzielczości optycznej 1200×1200 dpi oraz monochromatycznego faksu. Ma dość duże rozmiary, jednak w porównaniu z poprzednikiem jest sporo lżejsze – 29 kg z materiałami eksploatacyjnymi (MC560dn waży 40 kg).

Skanowanie wstępne trwa przeciętnie długo w urządzeniu OKI, jednak już samo skanowanie jest szybkie.

Skanowanie wstępne trwa przeciętnie długo w urządzeniu OKI, jednak już samo skanowanie jest szybkie.

Obsługę ułatwia spory wyświetlacz LCD (monochromatyczny, podświetlany), który można przechylać, co jest rzadkością w urządzeniach laserowych.. Na panelu znajduje się specjalny przycisk, za pomocą którego można natychmiast przełączyć urządzenie w tryb oszczędzania energii. Ponowne naciśnięcie powoduje przywrócenie trybu gotowości. Pod klapką zawierającą klawisze szybkiego wybierania numerów faksu znajduje się pełna klawiatura w układzie QWERTY.

Urządzenie OKI kopiuje bardzo szybko, także w kolorze.

Urządzenie OKI kopiuje bardzo szybko, także w kolorze.

Urządzenie jest bardzo szybkie pod każdym względem, obojętne czy chodzi o drukowanie monochromatyczne i w kolorze, kopiowanie czy skanowanie. Przykładowo wydrukowanie 10 stron kolorowego tekstu trwa 38,8 s, natomiast kopiowanie 48 s. Jakość wydruków i kopii jest generalnie wysoka. Producent dołącza do urządzenia bogaty zestaw oprogramowania na płycie DVD-ROM.

Prędkość druku jest wysoka w urządzeniu OKI.

Prędkość druku jest wysoka w urządzeniu OKI.

Wyposażenie standardowe obejmuje podajnik RADF (dwustronny ADF) o pojemności 50 arkuszy. Podajniki papieru to zamykana kaseta na 250 arkuszy i podajnik uniwersalny na 100 kartek. Można dokupić dodatkowy podajnik na 530 arkuszy. Główny odbiornik wydruków mieści 250 arkuszy, dodatkowy odbiornik umieszczony z tyłu (o pojemności 100 arkuszy) umożliwia wydruk na banerach o długości aż 132 cm. Wbudowany dupleks umożliwia automatyczny wydruk dwustronny. Wydajność startowych tonerów CMYK wynosi 2000 str. Dla każdego koloru przydzielony jest osobny bęben o wydajności 20000 str. Standardowe tonery CMY mają wydajność 2000 str., a toner czarny 3500 str. Można także używać tonerów CMYK o podwyższonej wydajności – wystarczają na 5000 wydruków. Stosunkowo niska cena tych materiałów eksploatacyjnych skutkuje niezbyt wysokimi kosztami druku.

W trybie gotowości urządzenie jest dość głośne za sprawą pracujących wentylatorów. Wyłączają się dopiero w trybie oszczędzania energii, w którym pobór mocy spada do 15 W, co jest całkiem niezłym wynikiem jak na urządzenie wielofunkcyjne o takich parametrach i rozmiarach. Urządzenie jest prawie pod każdym względem lepsze od poprzednika, jedynie skaner CCD zastąpiono skanerem CIS o nieco gorszej jakości, ale za to trochę szybszym. Jakość skanów i kopii ustępuje tym uzyskiwanym np. w urządzeniach Canon, za to jakość, a przede wszystkim prędkość druku, należy do najwyższych w tej klasie urządzeń.

Marek Grzybowski