Patriot Inferno PI60GS25SSDR 60 GB

Model Patriot PI60GS25SSDR o pojemności 60 GB należy do rodziny Inferno (ang. Piekło), w której dostępne są także nośniki o pojemności 60, 100, 200 i 240 GB. Lekka, wytrzymała obudowa pamięci wykonana jest z aluminium, ma standardowe wymiary 2,5-calowych dysków notebookowych i złącze SATA 3.0 Gb/s. Nośniki te nie są dedykowane tylko komputerom przenośnym. Sprzedawane są wraz z ramką do montażu w PC, dając możliwość aktualizacji standardowego dysku magnetycznego, a tym samym znacznej poprawy wydajności komputera. PI60GS25SSDR, podobnie jak pozostałe modele z tej serii jest wyposażony w kontroler SandForce SF-1222 dzięki, któremu Inferno oferuje wręcz przemysłową ilość operacji (IOPS) oraz deklarowane transfery odczytu i zapisu na poziomie 285 i 275 MB/s.
Patriot Inferno PI60GS25SSDR 60 GB

W testach wydajności nośnik Patriota wypadł bardzo dobrze. Najlepiej jego sprawność uwidoczniły testy praktyczne, gdzie uzyskał najwyższą ocenę wśród porównywanych modeli o pojemności 60-64 GB. Na osiem składowych testu PCMark Vantage był najszybszy w czterech z nich. Największe różnice na korzyść Patriota widać w bardzo istotnych składowych – szybkości uruchamiania systemu, ładowania aplikacji, grach i prędkości skanowania antywirusowego.

Najszybszy średni transfer danych oferuje Kingston SSD Now V

Najszybszy średni transfer danych oferuje Kingston SSD Now V

Jego wynik ogólny wyniósł 34022 punkty HDD Score. Średnia szybkość przesyłania danych sprawdzona przy pomocy aplikacji HD Tune Pro wynosiła 181,7 i 137,5 MB/s podczas odczytu i zapisu. Maksymalna szybkość z jaką przenosił dane – 267,8 i 229,8 MB/s (CHIP Diskbench). Czas dostępu, który oferuje nośnik jest krótki, a co za tym idzie duża jest liczba operacji wejścia-wyjścia na sekundę (

Input/Output Operations Per Second

, IOPS) przy zapisie swobodnym.

Podczas zapisu najszybszą średnią prędkość osiąga Intel X25-E

Podczas zapisu najszybszą średnią prędkość osiąga Intel X25-E

Model o pojemności 60 GB jest nieznacznie wolniejszy od testowanego przez nas wcześniej nośnika 120 GB. Średnie zużycie energii jak przystało na nośnik SSD jest niskie, wynosi zaledwie 0,9 W. Aluminiowa obudowa nośnika nagrzewała się po 30 minutach pracy w wymuszonym trybie odczytu do temperatury 43°C, czyli nie najmniejszej. Producent udziela na nośnik 3-letniej gwarancji. Cena 1 GB powierzchni wynosi około 9 zł czyli nie jest wygórowana.

Arkadiusz Uriasz