VLC zniknie z App Store. W imię zasad!

Rémi Denis-Courmont, jeden z głównych programistów pracujących nad odtwarzaczem VLC, powiadomił Apple'a, że ten łamie licencję GPL, jaką został objęty jego program.

VLC, które zostało niedawno udostępnione w wersji na iOS-a, to niezwykle popularny odtwarzacz multimedialny. Trudno się dziwić – wbudowane kodeki gwarantują otwarcie każdego formatu, w bardzo dobrej jakości. Co więcej, VLC zawsze korzysta z potencjału platformy na której pracuje (np. akceleracja GPU) i jest darmowe. I, co ważne w tym przypadku, rozpowszechniane na licencji GNU GPL. Apple jednak ją zignorowało i nałożyło zabezpieczenia DRM na aplikację. To się nie spodobało jej twórcom.

Denis-Courmont nie spodziewa się, by Apple przyjęło jego warunki i sam przyznaje, że z uwagi na spór licencyjny VLC dla iOS-a najprawdopodobniej zniknie z App Store. Sam dyrektor nie ma zamiaru ustępować, ale też nie wierzy, by zrobiło to Apple. Szkoda.

0
Źródło: iLongue
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.