WD Caviar Green WD5000AADS 500 GB

WD5000AADS jest wewnętrznym dyskiem formatu 3,5 cala z serii Caviar Green firmy Western Digital. W serii tej dostępne są dyski o pojemności od 500GB do 3 TB – ten jest najmniejszy. Jak reszta dysków Caviar Green tak i ten dwutalerzowy, obsługiwany przez trzy głowice twardziel pracuje ze zmienną prędkością obrotów zarządzaną systemem IntelliPower, wspomagany jest przez pamięć podręczną o wielkości 32 MB.
WD Caviar Green WD5000AADS 500 GB

Spośród pięćsetek Eco najkrótszy czas dostępu podczas odczytu oferuje Samsung

Spośród pięćsetek Eco najkrótszy czas dostępu podczas odczytu oferuje Samsung

Po sformatowaniu do dyspozycji użytkownik otrzymuje 465,7 GB przestrzeni na dane. Zanim przyjrzymy się wynikom testów przypomnijmy, że “Zielona” rodzina Caviarów jest specyficzną, w której nacisk położony jest nie na szybkość, a na maksymalną oszczędność energii, niską temperaturę i cichą pracę.

Najszybszy przesył danych spośród modeli Eco (500GB) oferuje Seagate LP.

Najszybszy przesył danych spośród modeli Eco (500GB) oferuje Seagate LP.

Wydajność dysku jest przyzwoita, na poziomie wystarczającym do średniej klasy jednostek roboczych. Średnie transfery podczas odczytu i zapisu danych na równym poziomie 79,3 MB/s (HD Tach 3.0) z czasem dostępu 17,8 ms. są w zupełności wystarczające do codziennej pracy, a także rozrywki. W teście praktycznym – PC Mark05 HDD Score, WD5000AADS wypadł słabiej niż inne modele Eco, które z nim porównaliśmy, uzyskał 6431 punktów.

Średni transfer danych podczas zapisu - najszybszy również Seagate LP

Średni transfer danych podczas zapisu – najszybszy również Seagate LP

Temperatura, która po 30-minutowym “nagrzewaniu” dochodzi w najcieplejszym miejscu do 48°C jest na dobrym poziomie. Dysk WD świetnie wypada w pomiarach głośności. W trybie jałowym emituje nieznaczny szelest na poziomie 23,6 dB, a podczas pracy 28,6 dB – to wyniki bardzo dobre. WD5000AADS pobiera średnio 2,9 W energii! To wynik zaskakująco dobry. Po wykonaniu kilka razy pomiarów stwierdzamy, że jest to jeden z najoszczędniejszych 3,5-calowych dysków na rynku.

WD i Seagate pracują cicho.

WD i Seagate pracują cicho.

Założenia stworzenia oszczędnego, cichego i chłodnego dysku o przyzwoitej wydajności roboczej postawione przed konstruktorami WD5000AADS zostały w 100 % spełnione. Ten dysk taki właśnie jest. Ze względu na swoje właściwości sprawdzi się doskonale w stacjach roboczych małych i dużych firm, generując spore oszczędności w zużyciu energii.

WD5000AADS jest najmniej zużywającym energię dyskiem 3,5''

WD5000AADS jest najmniej zużywającym energię dyskiem 3,5”

Jako dysk cichy i oszczędny może być również z powodzeniem używany w tunerach telewizyjnych i odtwarzaczach multimedialnych z możliwością nagrywania, do budowy kilkudyskowych macierzy RAID, a także w obudowach dysków zewnętrznych i NAS.

W teście praktycznym - PC Mark05 HDD Score WD5000AADS zdobył najmniej punktów, najwydajniejszy również Seagate.

W teście praktycznym – PC Mark05 HDD Score WD5000AADS zdobył najmniej punktów, najwydajniejszy również Seagate.

Model ten oferuje przyzwoitą (roboczą) wydajność za bardzo małe pieniądze – 1 GB przestrzeni kosztuje zaledwie 25 gr.

Arkadiusz Uriasz