Wielordzeniowe procesory powoli stają się rzeczywistością

1000-rdzeniowe procesory? To możliwe, twierdzi Intel

Co prawda planów tworzenia 1000-rdzeniowych procesorów jeszcze nie ma, ale jeden z inżynierów Intela twierdzi, że budowa takich układów dla superkomputerów jest możliwa.

Procesor złożony z 1000 rdzeni? Według inżyniera firmy Intel z Microprocessor Technology Laboratory jest to możliwe i to już w najbliższej dekadzie. Timothy Mattson w wywiadzie dla ZDNet ujawnił, że 48-rdzeniowy procesor Terascale (o którym więcej przeczytasz tutaj) może zaoferować fundamenty architektury do budowy układów 1000-rdzeniowych i to w ciągu najbliższych 10 lat.

Według Mattsona, nie istnieje żadne ograniczenie co do ilości rdzeni, które można wykorzystać przy budowie procesorów dla superkomputerów. Oczywiście, taka konstrukcja wymaga ogromnego nakładu czasu i pracy, a ponadto zależy od wielu czynników.

To, czy Intel zdecyduje się na budowę 1000-rdzeniowego procesora, zależy między innymi od tego, czy znajdzie się potencjalne zastosowanie dla takiego układu, a także od tego, czy znajdzie się zapotrzebowanie na taki produkt. Intel już szuka potencjalnych zastosowań.

Przypomnijmy, że Intel już zapowiedział wprowadzenie na rynek 50-rdzeniowego procesora Knights Corner.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.