AMD Phenom II X2 565 Black Edition

Przed zbliżającą się dużymi krokami premierą konkurencyjnych układów Sandy Bridge AMD postanowiło wzmocnić swój obecny asortyment. Oprócz podmiany topowego modelu na Phenoma II X6 1100T na rynek trafiły jeszcze szybsze trzyrdzeniowe oraz dwurdzeniowe układy. Niestety nie ma co liczyć na jakąś rewolucję, odpowiedź na zaczepki odwiecznego rywala to przyspieszenie zegara i zaoferowanie procesorów w bardzo korzystnych cenach.
AMD Phenom II X2 565 Black Edition

Jednym z serii odświeżonych procesorów jest model Phenom II X2 565 Black Edition. Jest to bezpośredni następca modelu 560 Black Edition. Różnica to szybszy o 100 MHz zegar, którego taktowanie wynosi teraz 3400 MHz. Serce procesora to ten sam układ o kodowej nazwie Callisto, który został wykonany w procesie technologicznym 45 nm. Największa zaletą testowanego modelu jest odblokowany mnożnik oraz obsługa pamięci z technologią Black Edition Memory Profiles, co pozwoli na szybkie i łatwe zwiększenie wydajności.

Wydajność najszybszego obecnie dwurdzeniowego Phenoma II jest średnio o 1-2% wyższa niż poprzednika. W przeprowadzonych przez Laboratorium pomiarach Phenom II X2 565 uplasował się pomiędzy trzyrdzeniowym Athlonem II X3 445 oraz ciągle dostępnym na rynku Intel Core 2 Duo E8500. Na wykresach umieszczonych w tekście zaprezentowaliśmy część z dość szerokiego zestawienia wyników, dlatego też zapraszamy do działu Rankingi gdzie będziecie w stanie porównać produkt według własnych preferencji.

Dzięki wysokiemu taktowaniu a także odblokowanemu mnożnikowi nowy Phenom II X2 565 Black Edition sprawdzi się nie tylko w grach ale również w rękach overclockerów. Do wad należy natomiast zaliczyć dość wysokie, jak na układ dwurdzeniowy, TDP na poziomie 80 W.

Grzegorz Glonek