Klienci mogą korzystać z funkcji szyfrowania całego dysku, jak również szyfrowania wymiennych pamięci masowych

Polacy stworzyli nową Enigmę

System szyfrujący nie do złamania? Takie rzeczy nie są możliwe. Ale istnieją algorytmy, których rozkodowanie zajęłoby zbyt dużo czasu i nakładów, by miało to sens. Najlepszy z nich pochodzi z Polski.

O tym, jak istotne jest skuteczne szyfrowanie nie trzeba nikogo przekonywać. Wiedzą o tym wojskowi, którzy przekazują informacje swoim podwładnym. Wiedzą o tym korporacje, które przekazują wybranym osobom tajemnice handlowe najwyższej wagi. Każdy system ma jednak swoją słabość. Dokonał się jednak przełom. I to u nas, w Polsce, w Instytucie Matematyki i Kryptologii Wojskowej Akademii Technicznej.

– Nasze urządzenie umożliwia skuteczne szyfrowanie danych przesyłanych z komputera do komputera czy z telefonu do telefonu – wyjaśnia dla Rzeczpospolitej profesor Jerzy Gawinecki, kierownik zespołu odpowiedzialnego za nowy algorytm. – Nawet gdybyśmy połączyli wszystkie komputery w sieci i kazali im pracować tyle lat, ile istnieje wszechświat, nie dałyby rady złamać tego szyfru – zapewnia. Szczegóły działania algorytmu, z oczywistych przyczyn, nie są znane. Wiemy, że opracowywany był wiele lat i że opiera się na kryptografii krzywych eliptycznych.

0
Źródło: rp.pl
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.