25 procent krajów, w których jest dostęp do Internetu, stosuje cenzurę

Na sto krajów, w którym są dostępne usługi Google'a, 25 zdecydowało się na częściową bądź całkowitą cenzurę wyszukiwarki.

Jak dowodzą badania Google’a, Chiny, czy też Korea Północna lub Białoruś nie są jedynymi krajami cenzurującymi Internet. Wyszukiwarka w całości jest zablokowana tylko w Iranie, Wietnamie i we wspomnianych wyżej Chinach i Korei Północnej. Reszta krajów zdecydowała się na wybiórczą cenzurę – w niektórych z nich nie można korzystać z Bloggera, na innych z YouTube’a czy Dokumentów Google.

Organizacja OpenNet Initiative uzupełniła badanie Google’a o mapkę internetową, obrazującą stopień cenzury we wszystkich krajach świata. Mapa jest interaktywna – warto się z nią zapoznać.

Badania nie uwzględniły filtrów nałożonych na materiały niezgodne z ogólnie przyjętą (zdaniem Google’a) moralnością – takie jak propagowanie pedofilii czy nazizmu.

0
Źródło: dobreprogramy
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.