Może to w przyszłości pomóc przy budowie sterowanych myślą protez, leczeniu schorzeń neurologicznych lub testowaniu nowych leków

Chip, który rozumie o czym myślimy

Nauka i technika

Naukowcy z AGH pracują nad chipem, który będzie zdolny odczytywać sygnały z komórek mózgowych. Nie chodzi tu jednak o odczytywanie naszych myśli, jak na pewno zasugerują tu co poniektórzy (i, od razu wam odpowiadając: nie, nie mamy na to dowodów). Rejestrowane sygnały byłyby wysyłane do protez, które byłyby sterowane myślą. Taki układ pomógłby też osobom ze schorzeniami neurologicznymi.

Jak donosi portal rp.pl, w realizowanym projekcie sygnały neuronowe są rejestrowane przy pomocy wprowadzanych do mózgu, złożonych matryc mikroelektrod, które z kolei podłączone są do projektowanego układu scalonego. Z kolei ten układ będzie wzmacniał sygnały i bezprzewodowo wysyłał je do komputera. Zespół naukowców, kierowany przez dr. Roberta Szczygła, współpracuje w tym zakresie z Katedrą Neurobiologii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Instytutem Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.