Chrome 8.0 aż 16-krotnie wydajniejszy od Firefox 3.6!

Kiedy codziennie, od samego rana towarzyszy Ci pytanie:
Czy Firefox może czuć się bezpieczny? Pomimo pokonania IE pojawił się nowy groźny przeciwnik – Chrome.
Czy Firefox może czuć się bezpieczny? Pomimo pokonania IE pojawił się nowy groźny przeciwnik – Chrome.

Hmm, który z systemów jest najlepszy do surfowania w Sieci? Microsoft Windows 7 x64, a może Ubuntu 10.10. Jednakże w jakiej wersji 32, czy też 64-bitowej?

Oto koniec Twej udręki, bowiem po przeprowadzeniu wielu wnikliwych testów znamy już odpowiedź… i nie jest to 42.

Do testów przystąpiły cztery przeglądarki:

Mozilla Firefox 3.6.13

,

Firefox 4.0b9pre

(w zasadzie to Minefield),

Opera 11.00

oraz Google Chrome 8.0.552 .

Wszystkie przeglądarki zostały sprawdzone pod trzema różnymi systemami operacyjnymi.

Windows 7 x64

, oraz Ubuntu 10.10 w wersjach 32 oraz 64-bit. Co ciekawe 64-bitowa edycja systemu Windows jest już bardzo często instalowana na komputerach. Jednak pobierając dystrybucję Linuksa o nazwie Ubuntu, strona producenta wciąż sugeruje, aby wybrać wersję 32-bitową.

Testy, wyniki, wydajność, słupki i wykresy

Wykorzystałem trzy bardzo popularne testy JavaScript. Pierwszym z nich jest popularny SunSpider rozwijany przez ekipę od silnika WebKit na którym bazuje Google Chrome oraz Apple Safari.

SunSpider to jeden z najpopularniejszych testów JavaScript.

SunSpider to jeden z najpopularniejszych testów JavaScript.

No cóż… Firefox z serii 3.6 jest bardzo wolny. To już wiemy. Jak się jednak okazuje, to jeszcze nic. Dramat zaczyna się wtedy, gdy instalujemy go na 32-bitowym systemie Ubuntu. Katastrofa następuje wtedy, gdy nasz komputer ma ponad 4 GB pamięci RAM i jesteśmy poniekąd zmuszeni do wybrania edycji 64-bitowej. Przeglądarka Mozilli ma szansę stać się godnym następcą IE6.

Jednak najszybszą przeglądarką w teście, niemal niezależnie od systemu operacyjnego jest… Mozilla Firefox 4.0! Google Chrome na Ubuntu minimalnie zwalnia, podobnie jak Opera 11. Widać, że ekipa z Mozilli wyciągnęli odpowiednie wnioski.

Kolejny test JavaScript – V8 Benchmark Suite w wersji szóstej. Narzędzie stworzone przez firmę Google.

V8 Benchmark Suite v6 to kolejny test JavaScript. Stworzony przez firmę Google.

V8 Benchmark Suite v6 to kolejny test JavaScript. Stworzony przez firmę Google.

Firefox 3.6 na Windows 7 działa źle, na pozostałych systemach – tragicznie. Gdy porównamy wynik Firefoksa z 64-bitowego Ubuntu do rezultatu Chrome na tym samym systemie, okaże się że przeglądarka Google jest 16-krotnie szybsza od produktu Mozilli!

Na szczęście Firefox 4.0 radzi sobie równie dobrze jak Opera 11. Co ciekawe, podczas gdy Firefox 3.6 na Linuksie kompletnie nie daje rady, Firefox 4.0 wręcz przeciwnie. Na Ubuntu jest zauważalnie szybszy. Zarówno Opera, jak i Google Chrome też na Linuksie spisują się gorzej.

Kolejny test to Kraken Benchmark. Stworzony przez Mozillę, czyli ekipę od Firefoksa. Bazą testu jest SunSpider, który został znacznie zmodyfikowany. Efekt jest taki, że w tym teście najlepiej radzi sobie oczywiście Firefox 4.0.

Kraken Benchmark został dla odmiany stworzony przez Mozillę. Bazuje na teście SunSpider.

Kraken Benchmark został dla odmiany stworzony przez Mozillę. Bazuje na teście SunSpider.

Sytuacja się powtarza. Firefox serii 3.x nie powinien być uruchamiany na innym systemie, niż Windows. W przeciwnym wypadku grozi to katastrofą. Nowa edycja przeglądarki radzi sobie znakomicie. Najszybciej działa na 64-bitowym Ubuntu. Ta sama sytuacja dotyczy także Chrome oraz Opery.