Sukces Chrome'a cieszy, to solidna przeglądarka. Opera, której również kibicujemy, odnotowała jednak spadek

Google wyłącza obsługę kodeku H.264 w przeglądarce Chrome

Trwa debata (a właściwie kłótnia) na temat wyboru kodeka wideo do HTML5. Niektóre firmy jednak chcą wymusić swoje racje na siłę. Najpierw Microsoft, teraz Google.

Do dziś nie wiadomo, który kodek ostatecznie trafi do specyfikacji HTML5 jako ten obsługujący dekodowanie wideo. Microsoft chce na siłę przepchnąć standard H.264, zapowiadając, że mający mieć wkrótce premierę Internet Explorer 9 nie będzie obsługiwał żadnego innego standardu. Google postanowiło wykonać podobny manewr.

Przyszłe wersje Chrome’a już nie będę obsługiwały H.264. Przeglądarka, mimo iż w aktualnej wersji obsługuje ten standard, w przyszłości go zablokuje. Nie będzie miała za to problemu z obsługą Thoery czy autorskiego WebM (VP8). Google argumentuje swoją decyzję tym, że „H.264 nie jest otwartą techniką, tak jak WebM czy Theora”. Argument prawdziwy, ale czy słuszny?

Pamiętajmy, że najważniejszy w tym wszystkim jest użytkownik. I istnieją przeglądarki, takie jak Firefox, które nie mieszają swojego usera w politykę i przepychanki…

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.