Intel Core i3-2100

Intel w swojej ofercie ma od dłuższego czasu trzy grupy procesorów. Pierwszą z nich stanowią najbardziej wydajne Core i7 przeznaczone głównie dla bardziej wymagających użytkowników. Niżej, zarówno pod względem wydajności jak i ceny znajdują się Core i5 stanowiące odpowiedź giganta na potrzeby zarówno graczy jak i użytkowników domowych. Najniższy szczebel tej drabiny przeznaczony został dla Core i3 – układów do zastosowań domowo-biurowych, których cena jest na bardzo atrakcyjnym poziomie. Prezentowany model należy właśnie do tych ostatnich i wyposażony jest w najnowszy rdzeń Sandy Bridge.
Intel Core i3-2100

Core i3-2100 jest w chwili obecnej najwolniejszym z układów nowej serii dostępnych na rynku. Stwierdzenie użyte w poprzednim zdaniu może troszkę psuć nam pełny obraz wydajności tego procesora – ten temat poruszymy za chwilę – teraz przyjrzyjmy się jego budowie.

Jak dobrze pamiętacie z naszych wcześniejszych testów Core i7-2600K oraz Core i5-2500K dysponują czterema fizycznymi rdzeniami, z tym że Core i7 dodatkowo wykorzystują technologię Hyper-Threading, dzięki której potrafią przetwarzać do ośmiu wątków jednocześnie. Core i5 jej nie miał. Core i3 jest układem dwurdzeniowym w którym ponownie zastosowane zostało HT. Podobnie jak i wydajniejsze układy, i3-2100 wyposażony został w zintegrowany z rdzeniem układ GPU.

W procesorach nie należących do serii “K” (odblokowany mnożnik) wykorzystywany jest Intel HD Graphics 3000, natomiast wszystkie pozostałe procesory muszą zadowolić się mniej wydajnym HD 2000. W prezentowanym Core i3-2100 pracuje on z częstotliwością 850 MHz. Jak przystało na układ z najniższej półki został on poddany licznym cięciom w celu ograniczenia ceny. W przypadku serii Core i3 objęły one technologię Turbo Boost tak dobrze spisującą się w układach Core i5 oraz Core i7. Bez jej wsparcia Core i3-2100 pracuje z częstotliwością 3,1 GHz. Kolejne cięcie dotyczyło obniżenia ilości pamięci podręcznej trzeciego poziomu z 6 MB, którymi dysponowały Core i5 do 3 MB w Core i3.

Jak już wspomniałem opisywany CPU jest “najwolniejszy” z serii Core i3 wyposażonych w rdzenie Sandy Bridge. Otóż nie jest on aż tak wolny jakby to mogło brzmieć. W naszych testach układ i3-2100 uplasował się za droższym o 200 zł sześciordzeniowym Phenomem II X6 1055T, wyprzedzając  przy tym droższego o ponad 300 zł, popularnego Core i5-655K przeznaczonego dla złącza LGA1156. W tekście umieściłem parę wykresów prezentujących możliwości nowego układu, natomiast po pełne zestawienie wyników zapraszam do działu rankingi.

Core i3-2100, mimo iż nie ma technologii Turbo Boost i przetwarza zaledwie do czterech wątków jednocześnie jest w stanie walczyć z droższymi układami nie ustępując im w testach. Dzięki atrakcyjnej cenie oraz zintegrowanej karcie graficznej będącej w stanie bez problemu obsłużyć materiał wideo w jakości HD jest on optymalnym wyborem dla komputerów multimedialnych.

Grzegorz Glonek