Intel Core i5-2500K

archiwum
Procesor 4-rdzeniowy oraz 4-wątkowy taktowany zegarem o częstotliwości 3,3 GHz, a maksymalnie 3,7 GHz.

Zobacz cały ranking:

Niedawno prezentowaliśmy Wam materiał dotyczący nowej platformy Intela – Sandy Bridge. Wraz z nią na rynku pojawiły się zarówno procesory jak i płyty główne. W dziale testy opisywaliśmy już układ Core i7-2600K – najwydajniejszy spośród dostępnych obecnie, dziś natomiast prezentujemy drugi z użytych w trakcie premiery procesorów – Core i5-2500K.

Model 2500K jest w chwili obecnej najwydajniejszym procesorem Core i5 przeznaczonych dla płyt głównych z podstawką LGA1155. Litera „K” widniejąca w jego nazwie informuje nas o odblokowanym mnożniku oraz zintegrowanej z rdzeniem wydajniejszej grafice HD 3000 wyposażonej w 12 jednostek wykonawczych.

Core i5-2500K, w przeciwieństwie do wydajniejszych Core i7, nie wykorzystuje technologii Hyper-Threading ale, podobnie jak on, jest układem czterordzeniowym. Do dyspozycji układu graficznego oraz rdzeni CPU dostępne jest łącznie 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Taktowanie bazowe rdzeni wynosi 3,3 GHz, ale dzięki technologii Turbo Boost 2.0 jego zegar w zależności od obciążenia może zostać przyspieszony nawet do 3,7 GHz.

Dzięki wysokiej częstotliwości bazowej oraz ulepszonemu Turbo Boostowi w naszych testach 2500K spisał się wyśmienicie konkurując z dwukrotnie droższym układem Core i7-960 przeznaczonym dla złącza LGA1366. Mimo mniejszej liczby rdzeni w tyle zostawił również sześciordzeniowego Phenoma II X6 1100T stanowiącego najwydajniejszy obecnie produkt AMD.

Intel Core i5-2500K jest układem o wysokiej wydajności i dużym potencjale podkręcania. Podobnie jak i opisywanego wcześniej 2600K, tak i prezentowany dziś model bardzo łatwo podkręca się poprzez zmianę mnożnika. W ten właśnie sposób udało nam się przekroczyć częstotliwość 4 GHz. Wartość tą zapewne łatwo będzie przekroczyć stosując dobrą płytę główną oraz odpowiedni system chłodzenia.

Grzegorz Glonek