Nowy rodzaj bramek – superszybkie bootowanie i długi czas pracy na baterii

Chcemy pamięci DRAM zachowującej się jak flash, chcemy pamięci flash zachowującej się jak DRAM i właściwie chcemy wszystkiego, co się da, by było szybko, praktycznie i wygodnie. I właśnie wykonano jeden krok w tym kierunku.

Szybka, wydajna pamięć komputera, która po odłączeniu od zasilania dalej przechowuje dane i która zadziała nawet po paru latach? Tego życzymy sobie i wam. I z wyjątkowym zainteresowaniem obserwujemy badania nad polowymi tranzystorami opartymi na podwójnych bramkach swobodnych.

Obecny prototyp, opracowany przez Uniwersytet Stanu Północna Karolina, wykazuje, że zdublowanie bramek ma sens: pojedyncza jest stosowana w pamięciach USB i dyskach SSD. Druga pozwala wybranym danym pozostać w aktywnym stanie gotowości, a podwyższenie napięcia „zamraża” je w danym miejscu. Dzięki możliwości przejścia w pojedynczym cyklu pomiędzy statycznym i dynamicznym trybem i temu, że dane nigdy nie znikną podczas zmiany owego trybu, naukowcy pracujący nad tym projektem obiecują nam bardzo energooszczędne komputery uruchamiające się w milisekundy.

Tego typu obietnic słyszeliśmy już dużo, ale i ten projekt obserwujemy z zainteresowaniem.

0
Źródło: NSCU News
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.