OKI C530dn

archiwum
Kolorowa drukarka OKI wykorzystująca do tworzenia wydruków diody LED. Charakterystyczne są dla tego producenta proporcje – duża głębokość i stosunkowo mała szerokość. Urządzenie drukuje szybko w czerni i kolorze. Jakość druku można by wysoko ocenić, gdyby nie nienaturalne, przyciemnione i ocieplone

Zobacz cały ranking:

Kolorowa drukarka OKI C530dn wykorzystująca diody LED zamiast lasera została zbudowana w oparciu o technologię jednoprzebiegową, przez co szybkość druku w kolorze jest tylko nieco niższa niż druku monochromatycznego. Wydrukowanie 10 stron tekstu w kolorze trwa 36,7 s, natomiast w odcieniach szarości 30,8 s. Na wydrukowanie kolorowego dokumentu graficznego w najwyższej dostępnej rozdzielczości trzeba czekać 12,9 s, jest to więc szybka drukarka.

Wszystkie porównywane drukarki szybko drukują kolorową grafikę.

Wszystkie porównywane drukarki szybko drukują kolorową grafikę.

Mamy pewne zastrzeżenia do jakości druku przy standardowych ustawieniach. Kolory są przyciemnione i ocieplone, ale drobne czcionki i cienkie linie wydrukowane prawidłowo, co jest m.in. zasługą rozdzielczości fizycznej wynoszącej 1200 × 600 dpi. Na jednolitych powierzchniach można dostrzec pewne zakłócenia. Podczas drukowania poziom hałasu nie przekracza 57 dB, co jest dość niską wartością, jeżeli mowa o drukarkach laserowych.

Drukarka OKI szybko drukuje monochromatyczny tekst.

Drukarka OKI szybko drukuje monochromatyczny tekst.

Do komunikacji z komputerem służy złącze USB 2.0 oraz interfejs sieciowy Fast Ethernet. Sterowniki PCL 6 i PostScript 3 oferują wiele opcji, a na dołączonej płycie DVD-ROM znajduje się bogaty pakiet oprogramowania służącego m.in. do kalibracji kolorów czy zarządzania drukarką w sieci lokalnej. Obsługę urządzenia ułatwia wyświetlacz tekstowy mieszczący dwie linijki po 16 znaków. Podświetlenie ma modny ostatnio niebieski kolor, który jednakże sprawia, że wyświetlacz nie jest tak czytelny jak przy wykorzystaniu podświetlenia w kolorze zielonym. Na panelu drukarki znajduje się specjalny klawisz Power Save, który służy do przełączania między trybem gotowości, a trybem uśpienia.

Prędkość druku tekstu w kolorze jest porównywalna.

Prędkość druku tekstu w kolorze jest porównywalna.

Zamykana kaseta na papier mieści 250 arkuszy, a podajnik uniwersalny 100 arkuszy. Można dokupić szufladę na 530 kartek. Główny odbiornik wydruków ma pojemność 150 kartek (stroną zadrukowaną do dołu), natomiast z tyłu znajduje się drugi odbiornik mieszczący 100 arkuszy stroną zadrukowaną do góry. Dzięki temu drugiemu odbiornikowi możliwy jest druk na banerach o długości do 120 cm. Nie zabrakło także dupleksu (modułu druku dwustronnego). Startowe moduły z tonerami CMYK wystarczają na 2000 stron. Standardowe tonery CMY też mają taką wydajność, natomiast standardowy toner czarny wystarcza na 3500 str.  Można obniżyć koszty druku kupując tonery CMYK o wydajności podniesionej do 5000 str.

W trybie uśpienia pobór mocy przez drukarkę OKI ma przeciętną wartość.

W trybie uśpienia pobór mocy przez drukarkę OKI ma przeciętną wartość.

Jest to zaawansowana, szybka drukarka, której możliwości można jeszcze zwiększyć dokupując pamięć RAM lub dodatkowy podajnik papieru. Po dokupieniu karty SDHC (producent rekomenduje konkretny model o pojemności 16 GB) dostępne stają się m.in. funkcje druku poufnego  i druku próbnego, można na niej również zapisywać makra, znaki wodne i dodatkowe czcionki.

Marek Grzybowski