Wielordzeniowe procesory powoli stają się rzeczywistością

Powstał 1000-rdzeniowy procesor, nie od Intela

Naukowcy z Uniwersytetu Glasgow stworzyli procesor złożony z 1000 rdzeni, który ma być nawet 20-krotnie szybszy od obecnie najszybszych procesorów świata.

Zespołowi z Uniwersytetu w Glasgow, prowadzonemu przez dr Wima Vanderbauwhede’a, udało się skonstruować procesor, który według nich jest 20-krotnie szybszy od obecnie najszybszych procesorów. Naukowcy skorzystali z macierzy FPGA (bezpośrednio programowalnej macierzy bramek), dzieląc tranzystory na małe grupy, dzięki czemu stworzyli ponad 1000 mini-układów wewnątrz jednego układu FPGA.

Badacze potrafili wykorzystać stworzony układ do przetwarzania materiałów MPEG z prędkością 5 gigabajtów na sekundę. Tradycyjne wielordzeniowe procesory muszą dzielić się dostępem do jednego źródła pamięci, co spowalnia cały system. Układ stworzony przez szkockich naukowców jest szybszy, dzięki przydzieleniu każdemu rdzeniowi określonej ilości dedykowanej pamięci.

Naukowcy są zdania, że dzięki zapowiedziom firm Intel i ARM, standard łączenia tradycyjnych jednostek CPU z układami FPGA stanie się coraz popularniejszy.

1
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.