Zapamiętaliście?

Proste czcionki utrudniają zapamiętywanie tekstu

Chcesz coś zapamiętać? Napisz i wydrukuj tekst w czcionce trudnej do odczytania. Zapamiętasz znacznie więcej, niż podczas czytania tekstu pisanego prostą czcionką.

Być może tekst napisany prostą czcionką, jak jedne z najpopularniejszych – Arial czy Times New Roman – znacznie łatwiej się czyta, ale niewiele z takiego tekstu można zapamiętać. Psycholodzy z Uniwersytetu Princeton przeprowadzili badania „Fortune favors the

bold

(and the

Italicized

)”, z którego wynika, że tekst napisany trudną do odczytania czcionką, można znacznie łatwiej i szybciej zapamiętać. Do takich czcionek należą te, których krój jest zdobiony wszelkiego rodzaju udziwnieniami – dobrym przykładem jest tu Comic Sans MS.

Wyniki tych badań są o tyle istotne, że większość czytników e-booków nie pozwala na zmianę czcionki na trudną do odczytania – dostępne są zazwyczaj właśnie czcionki proste. Być może przedstawione przez badaczy dowody, skłonią producentów do zastanowienia się nad wprowadzeniem większej ilości czcionek.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.