QNAP TS-239 Pro II+

archiwum
Bardzo wydajny i prosty w obsłudze a zarazem oferujący ogromną funkcjonalność serwer znanej firmy QNAP. Szybki interfejs i ogromne możliwości do których zaliczają się np. serwer WWW z PHP i MySQL, stacja monitoringu, współpraca z UPS czy serwer multimediów. Port VGA i obsługa klawiatury i myszy USB

Testowany jakiś czas temu, bardzo wydajny dysk NAS QNAP TS-239 Pro II doczekał się następcy. Nowy produkt opatrzono plusem w nazwie i wyposażono w nieco mocniejszy procesor. Tym razem jest to jednordzeniowy Intel Atom D425 taktowany zegarem 1,8 GHz.

Urządzenie można wyposażyć w dwa dyski o pojemności do 2 TB każdy. Mogą to być zarówno pamięci 3,5 jak i 2,5 cala pracujące w konfiguracji JBOD, RAID 0 lub RAID 1. W zależności od potrzeb możemy więc zapewnić sobie jak największą wydajność (dzielenie zapisu na dwa dyski) lub maksymalne bezpieczeństwo w konfiguracji lustrzanej. Wadą pierwszego rozwiązania jest ryzyko utraty danych w przypadku awarii jednego z dysków.

Zużycie energii jest nieznacznie wyższe niż w poprzedniej wersji ale dość przyzwoite w porównaniu z konkurencją o podobnej wydajności

Zużycie energii jest nieznacznie wyższe niż w poprzedniej wersji ale dość przyzwoite w porównaniu z konkurencją o podobnej wydajności

Tak jak w przypadku poprzednika, umieszczony na przednim panelu przycisk backupu służy do wykonania szybkiej kopii zawartości podłączonego napędu USB na dysk NAS. Wystarczy skonfigurować wcześniej folder docelowy a reszta odbędzie się automatycznie. Na tym nie koniec podobieństw. Nowe urządzenie oferuje równie rozbudowaną funkcjonalność. Prócz standardowego udostępniania plików zawiera także Download Station czyli narzędzie do pobierania danych z sieci BitTorrent. Do portów USB prócz pamięci masowych można podłączyć UPS lub drukarkę. QNAP będzie wówczas służył jako serwer wydruku. Jeśli podłączymy kamery internetowe, może on służyć jako stacja monitoringu.

W trybie oszczędzania energii zużycie jest takie samo jak w wersji TS-239 Pro II i jest to wartość powyżej średniej dla przetestowanych urządzeń.

W trybie oszczędzania energii zużycie jest takie samo jak w wersji TS-239 Pro II i jest to wartość powyżej średniej dla przetestowanych urządzeń.

Użytkowników domowych, którzy posiadają telewizory, konsole lub odtwarzacze zgodne ze standardem UPnP ucieszy funkcja strumieniowego przesyłania multimediów. Likwiduje to potrzebę przenoszenia np. filmów na płytach, wystarczy by odtwarzacz i NAS znalazły się w jednej sieci a dzieło ulubionego reżysera obejrzymy bezpośrednio z dysku serwera.

Wydajność Nowego TS-239 Pro II+ plasuje go w czołówce naszego zestawienia. Zapis na poziomie 98 i odczyt około 73 MB/s przez SMB to bardzo dobre wyniki. W porównaniu z poprzednikiem poprawiła się o około 10 MB/s prędkość zapisu danych przez FTP.

Wydajność dla SMB jest porównywalna z poprzednikiem zarówno dla odczytu...

Wydajność dla SMB jest porównywalna z poprzednikiem zarówno dla odczytu…

Funkcje serwera WWW ze wsparciem dla PHP i MySQL, a także serwera poczty to idealne rozwiązanie dla niedużych i średnich firm, które potrzebują przestrzeni na niezbyt wymagające serwisy Web, czy też środowiska dla developerów aplikacji sieciowych. Funkcja agregacji udostępnionych folderów ułatwia znacznie pracę w sieci. Wystarczy zalogować się do NAS aby mieć dostęp do wcześniej skonfigurowanych zasobów znajdujących się na innych serwerach.

... jak i zapisu danych. Nieco lepsze wyniki uzyskaliśmy przy przesyłaniu poprzez FTP. Tu wzrost prędkości dochodzi do 10 MB/s.

… jak i zapisu danych. Nieco lepsze wyniki uzyskaliśmy przy przesyłaniu poprzez FTP. Tu wzrost prędkości dochodzi do 10 MB/s.

Tak wydajne urządzenie musi niestety odpowiednio kosztować. Nieco ponad 2300 zł to niemało jeśli patrzymy od strony użytkownika domowego i ta grupa wybierze raczej sprzęt z niższej półki. Z punktu widzenia firmy jest to jednak opłacalna i dobra inwestycja, która zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa danych zarówno dzięki RAID jak i 256-bitowe szyfrowanie AES.

Grzegorz Bziuk

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.