Zotac GeForce GTX 570 AMP! Edition 1280MB GDDR5

Końcówka zeszłego roku zapowiadała się monotonnie… do czasu niespodziewanego pojawienia się na rynku nowych układów Nvidii – GeForce GTX 580. Później wszystko posypało się jakby było zbudowane z kostek domina. AMD opóźniło premierę Radeonów HD 6900 pod pozorem problemów z chipami, a Nvidia postanowiła zadać kolejny cios. Zaprezentowany został GeForce GTX 570, który od poprzednika był zdecydowanie tańszy, wydajniejszy niż konkurencyjne HD 5870 oraz HD 6870, a także jeszcze bardziej dopracowany pod kątem chłodzenia.
Zotac GeForce GTX 570 AMP! Edition 1280MB GDDR5

Więcej szczegółów na temat referencyjnych układów GeForce GTX 570 znajdziecie w tym artykule, natomiast dziś chciałbym Wam zaprezentować pierwszą w naszym zestawieniu podkręconą kartę graficzną wyposażona w ten chipset.

Zotac GeForce GTX 570 mimo iż pochodzi z serii AMP! Edition z zewnątrz od referencyjnego modelu nie różni się niczym. Inżynierowie najwidoczniej stwierdzili, ze pomimo podniesienia częstotliwości pracy powinien on poradzić sobie z odprowadzeniem jeszcze większej ilości ciepła. Nie pomylili się. W momencie gdy model ze standardowo pracującymi zegarami w trybie spoczynku utrzymywał temperaturę na poziomie 47 stopni, a w trakcie grania nagrzewał się do 76 stopni, AMP! ma odpowiednio 56 oraz 87 stopni Celsjusza.

Podobnie jak w przypadku temperatury, tak i układ chłodzenia pracuje o parę dB głośniej, natomiast nie są to wartości na tyle wysokie aby martwić potencjalnego klienta.

Jak już wspominałem wcześniej jedyne co odróżnia prezentowanego dziś AMP!’a od modelu referencyjnego to znacznie podniesione taktowania. W stosunku do standardowych produktów nowy Zotac zyskał dodatkowe 48 MHz na rdzeniu GPU (780 MHz), 96 MHz dla jednostek cieniujących (1560 MHz) oraz 304 MHz na pamięciach GDDR5 (4000 MHz). Wartości te, mimo iż imponujące nie są, pozwoliły Zotackowi GeForce GTX 570 AMP! Edition odskoczyć średnio o 5% od modeli referencyjnych oraz nawiązać wyrównaną walkę z droższym Radeonem HD 6970.

W opakowaniu znajdziemy, oprócz samej karty, również dwie przejściówki zasilania ze złączy molex na 6-pin, jedną przejściówkę z mini HDMI na HDMI, a także przejściówkę z cyfrowego DVI na analogowego D-Sub. Dla zaostrzenia apetytów części z was, panowie z Zotacka umieścili w opakowaniu również grę Ubisoftu – Prince of Persia: Zapomniane Piaski.

Karta niestety ma jedną dość istotną wadę, a mianowicie cenę. W momencie gdy za model referencyjny musimy zapłacić około 1375 zł, to zakup Zotacka z serii AMP! wiąże się z wydatkiem około 400 zł droższym. Czy warto wydać te pieniądze dla 60 miesięcznej gwarancji producenta oraz wyższej wydajności? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam Wam…

Grzegorz Glonek