AMD Phenom II X4 840

Po dość licznych w ostatnim czasie prezentacjach nowych procesorów Intela z rodziny Sandy Bridge przyszedł czas na coś z oferty AMD. Chciałbym zaprezentować Wam układ, który w naszych zestawieniach wypadł całkiem nieźle,  jego cena jest przystępna.
AMD Phenom II X4 840

Po wycofaniu ze sprzedaży jakiś już czas temu układów z serii Phenom II X4 800, AMD zdecydowało się niedawno reanimować zapomnianą rodzinę prezentując układ – Phenom II X4 840. Nowy model trafia do sklepów z wysoką częstotliwością taktowania i zastanawiająco niską ceną jak na układ Phenom. W chwili obecnej wynosi ona bowiem średnio 370 zł! Aby było możliwe połączenie wydajności z atrakcyjną ceną AMD zdecydowało się na umieszczenie rdzenia Propus, dobrze znanego z układów Athlon II X4 w rodzinie Phenom II. Dlaczego tak się stało? Otóż w momencie prezentacji Athlona II X4 645 układ ten pracował z wysoką częstotliwością 3,1 GHz i swoimi osiągami niebezpiecznie zbliżał się do wolniejszych Phenomów II. Wypuszczenie jeszcze wydajniejszego Athlona spowodowałoby zawirowania na linii cenowo-wydajnościowej z Phenomami, a tego producent nie chciał. Lepszym wyjściem okazało się przeniesienie niedoszłego Athlona II X4 650 do grupy Phenom i jego sprzedaż z oznaczeniem 840.

Kolejną różnicą jaka zachodzi pomiędzy starymi a nowymi Phenomami II X4 z serii 800 jest ilość pamięci podręcznej trzeciego stopnia oferowanej przez układy. Pierwsze z nich dysponowały L3 cache na poziomie 4 MB, natomiast najnowsze 800-setki nie mają jej wcale… Jest to zagranie mało fair w stosunku do klientów, natomiast niska cena pozwala wybaczyć ten brak…

Wydajność prezentowanej 840-tki jest na poziomie, który przewidywaliśmy przed testem – jest ona szybsza niż Athlon II X4, natomiast niewiele wolniejsza niż Phenoma II X4 925. Więcej szczegółów znajdziecie w umieszczonych w tekście wykresach, bądź na stronie z rankingami. Tam tez będziecie mieli możliwość porównania ze sobą dowolnych produktów wg. własnych upodobań.

Nowy procesor AMD nie jest może demonem wydajności, ani też układem do bicia rekordów w podkręcaniu… Jego wydajność jest natomiast w pełni wystarczająca zarówno do odpalenia nowych gier, jak również wymagających programów graficznych. Bardzo dużym atutem jest tez cena na poziomie około 360 zł, co w połączeniu z czterema rdzeniami jest ofertą bardzo ciekawą.

Grzegorz Glonek