Asus NAS-M25

archiwum
Przyjazny w obsłudze, estetyczny i dość wydajny – taki jest Asus NAS-M25. Interfejs, podobny do znanego z ruterów tej firmy i dostępny w wielu językach, także po polsku, sprawia, że nawet mało doświadczeni użytkownicy poradzą sobie z konfiguracją.

Niewielka biała obudowa, która mieści dwa dyski 3,5 cala o pojemności do 2TB każdy to propozycja Asusa w kategorii NAS. Jak podaje producent, sprzęt ma trafić do sklepów w marcu 2011 roku – my mieliśmy okazję przetestować go już dziś.

Wydajność dla SMB jest bardzo przyzwoita przy odczycie danych. Dla FTP jest niestety gorzej.

Wydajność dla SMB jest bardzo przyzwoita przy odczycie danych. Dla FTP jest niestety gorzej.

NAS-M25 wygląda estetycznie, z tyłu umieszczono dwa porty USB, port LAN oraz wentylator, przycisk reset i złącze zasilania. Na przednim panelu znalazły się przycisk zasilania i backupu, diody LED informujące o stanie pracy oraz trzeci port USB. Podłączenie do niego pendrive’a i naciśnięcie „backup” spowoduje skopiowanie zawartości do wcześniej zdefiniowanego folderu w pamięci NAS. Jako, że urządzenie kierowane jest do użytkowników domowych jego sposób obsługi i funkcjonalność zostały ukierunkowane właśnie na tą grupę. Interfejs przypomina więc ten znany z routerów tego producenta. Jest przejrzysty, intuicyjnie rozplanowany, dostępny w wielu językach (także po polsku) oraz zawiera przydatne podpowiedzi. Dołączone paczki w formie „Software Add-ins” rozszerzają jego funkcjonalność o klienta pobierania (BT, FTP, http) i przeglądarkę plików.

Zapis przez SMB jest dość przeciętny. Nieco szybszy jest przy wykorzystaniu FTP.

Zapis przez SMB jest dość przeciętny. Nieco szybszy jest przy wykorzystaniu FTP.

Jeśli chodzi o funkcje podstawowe jakie sprzęt oferuje, mamy do dyspozycji serwer SMB, FTP oraz multimediów oparty o Twonky. Jest on zgodny z DLNA, można więc przeglądać zawartość multimedialną np. na kompatybilnym telewizorze, istnieje też opcja uruchomienia usługi iTunes, która zapewnia podobne możliwości użytkownikom produktów spod znaku nadgryzionego jabłka.

Zużycie energii może nie należy do rewelacyjnych, ale w porównaniu z konkurencją jest dość niskie.

Zużycie energii może nie należy do rewelacyjnych, ale w porównaniu z konkurencją jest dość niskie.

Co do wydajności, choć nie jest oszałamiająca, to utrzymuje się na przyzwoitym poziomie. Prędkości odczytu i zapisu wynoszą dla SMB odpowiednio około 40 i 24 MB/s. Co zapis przez FTP jest szybszy o ok. 3 MB/s, odczyt natomiast to zaledwie około 14 MB/s. Ogólny wynik powinien zadowolić większą cześć użytkowników.

W trybie oszczędzania energii widać wyraźny spadek zużycia.

W trybie oszczędzania energii widać wyraźny spadek zużycia.

Warto zaznaczyć, że do Asusa można podłączyć drukarkę USB, pełni on wówczas rolę printserwera, a gdy podłączymy do niego UPS, urządzenie będzie w stanie kontrolować stan zasilania i w przypadku jego zaniku bezpiecznie zakończy pracę pozostawiając nasze cenne dane nienaruszone.

Biorąc pod uwagę fakt, iż NAS-M25 trafi do sklepów w marcu, liczymy, że do tego czasu pojawi się dlań więcej rozszerzeń. Przydałby się choćby serwer WWW z PHP i bazą danych. Tańszy w konfiguracji bez dysków i nieco mocniejszy Synology DS211j oferuje pod tym względem zdecydowanie więcej.

Grzegorz Bziuk

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.